Geçici koruma politikasının yerel seçmenin siyasal kararına etkisi: Gaziantep ve Eskişehir illeri karşılaştırmalı analizi
The effect of temporary protection policy on the policy decision of local voter: A comparative analysis of Gaziantep and Eskişehir provinces
  1. Tez No: 696596
  2. Yazar: ERAY GÖÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT İZCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışma, 17 Aralık 2010 yılında Tunus'ta başlayan ve 15 Mart 2011 yılına gelindiğinde Suriye'de Dera kentinde bir grup öğrencinin demokrasi talebi ile ortaya çıkarak zamanla diğer Arap ülkelerinde de görülen ve batı dünyasının 'Arap baharı' diye tanımladığı sürecin Suriye kısmı üzerinde yoğunlaşmıştır. Şöyle ki, Suriye'de 15 Mart 2011 yılında başlayıp iç savaşa dönüşerek, milyonlarla ifade edilen insanların topraklarını terk etmesini, farklı ülkelere giderek buralarda yeni ilişki ağlarını kurmalarını anlatmaktadır. Çalışmamızın konusu olan Geçici koruma politikası Türkiye'ye Suriye'den gelmek durumunda kalanların Türkiye içerisinde hak ve sorumluluklarının belirlenmesi adına yapılmış bir politikadır. Bu çalışmada bahse konu politikanın Türkiye seçmeninin siyasal tercihi üzerinde tesiri araştırılmıştır. Bu amaçla iki il özelinde Türkiye siyasetine etkisi hakkında fikir sahibi olunmaya çalışılmıştır. Pilot il olarak seçilen Gaziantep ve Eskişehir illerinde toplam 927 kişiye anket uygulanarak Geçici koruma politikasının Yerel seçimlerde etkisi araştırılmıştır. Gaziantep ilinin seçilme sebebi mevcut veriler ışığında Türkiye'de İstanbul'dan sonra en fazla Suriyeli barındıran il olması aynı zamanda bölgeye yakın olması hasebiyle bir takım ikili ilişkilerin, sosyal, kültürel ilişkilerin daha öncede var olması. Eskişehir ilinin seçilme sebebi ise Suriyeli barındırma konusunda en az kişi barındırması açısından ikili ilişkilerin daha uzaktan olması, politika yapıcılar açısından seçmenin önceki yerel seçimler dikkate alındığında muhalefet tarafında bulunması ve bu politikaya mesafeli bir yerel yönetim anlayışının hâkim olmasıdır. Nihayetinde çalışma bizlere Türkiye seçmeninin geçici koruma politikası kapsamında Türkiye'ye gelenlerin her iki ilde de seçmenin siyasal tercihi üzerinde anlamlı farklılık gösterdiğini belgelemektedir. Burada dört faktör altında toplanan soruların Aday-parti etkisi dışında, Ekonomik, Siyasal, Sosyal- Kültürel faktörleri oluşturan soruların doğrudan Geçici koruma politikasının etkisini ortaya koyduğunu ve bunlarında katılanların tercihlerinde anlamlı farklılık ifade ettiğini görmekteyiz. Yine ideoloji ve din faktörünün de bu bağlamda değerlendirmesi çalışmada ölçülen diğer faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada diğer ilişkilerden bağımsız olarak Geçici koruma politikasının her iki il seçmeninde de etkisi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the Syrian part of the process that started in Tunisia on 17 December 2010 and emerged with the demand for democracy of a group of students in the city of Dera in Syria on March 15, 2011, which was seen in other Arab countries over time and which the western world defined as the ' Arab Spring' Namely, it tells about the millions of people who started in Syria on March 15, 2021 and turned into a civil war, leaving their lands, going to different countries and establishing new Networks of relations there. Temporary protection policy, which is the subject of our study, is a policy made in order to determine the rights and responsibilities of those who have to came to Turkey from Syria. İn this study, the effect of the policy in question on the political preferences of the Turkish electorate was investigated. For this purpose, it has been tried to have an idea about the effect of two provinces on Turkish politics. İn the provinces of Gaziantep and Eskişehir, which were selected as the pilot provinces, a total of 927people were surveyed and the effect of the temporary protection policy in the local elections was investigated. The reason for choosing the province of Gaziantep is that, in the light of the available data, it is the province with the highest number of Syrians after İstanbul in Turkey, and that, due to its proximity to the regions, some bilateral relations, social and cultural relations have existed before. The reason why Eskişehir was chosen is that the bilateral relations are more distant in terms of having the least number of people in terms of hosting Syrians, the voters are on the opposition side when the previous local elections are taken into account fort he policy makers, and a distant local government understanding dominates this policy. Ultimately, the study documents that those who came to Turkey within the scope of the temporary protection policy of the Turkish electorate showed significant differences in the political preferences of the voters in both provinces. Here, we see shat the questions gathered under four factors, apart from the candidate-party effect, the questions that make up the Ekonomic, Political, Social-Cultural factors directly reveal the effect of the temporary protection policy and that these Express a significant difference in the preferences of the participants. Again, the evaluation of the ideology and religion factor in this context appears as other factors measured in the study. Here, regardless of others relations, the effect of the temporary protection policy on the electorate of both provinces is observed.