Tüm vücut ışınlamanın semikondüktor diod (Yarı iletken diod) detektörlerle doz ölçümü
The Dose measurement using semi-conductor diodes in total body irradation
  1. Tez No: 69665
  2. Yazar: AYŞE KADIN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN TÖRE, PROF. DR. AHMET OBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
59 ÖZET Kemik iliği nakli öncesi yapılan uygulamalardan bir tanesi tüm vücut ışınlaması (TVI) genişletilmiş alan olması nedeniyle uzun kaynak cild uzaklığı (SSD) ve geniş alan gerektirmektedir. Bu nedenle ışınlama koşullarında dozimetri yapılması önemlidir. TVFna bağlı komplikasyonların oluşmasında verilen doz akciğerlerin aldığı doz ve kritik organların aldığı doz önemli rol oynar. Hastanın tüm vücudundaki doz dağılımının bilinebilmesi için invivo doz ölçümü yapılması gereklidir. Bu çalışmamızda TVI yapılan hastalarda doz homojenitesini kontrol etmek ve akciğerlerin aldığı dozu belirlemek için yan iletken diod dozimetri sistemi kullanılarak doz ölçümü yapılmış ve planlama sırasında hesaplanan doz değerleri ile karşılaştırılmıştır. Doz ölçü noktalan olarak baş, boyun, akciğer, pelvis (merkez ışın), dizler ve bilekler seçilmiştir. Doz homojenitesini sağlamak İçin gerekli bölgelerde bolus kullanılmıştır. Hastalarda ölçülen noktalardaki doz değişimi %2 ila %4 arasındadır. Hesaplanan ve ölçülen doz değerleri arasında anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY Total Body Irradiation (TBI) is one of the procedures prior to Bone Marrow Transplantation (BMT) TBI requires a long skin source distance (SSD) and an extended field. Due to those, dosimetry is required in the irradiation conditions. The given dose; the dose absorbed in lungs and critical organs, all play a major role in the potential complications related to TBI. In order to predict the dose distribution in the patient, invivo dose assesment is required. In our study, dose assesment is done using semi-conductor diode dosimetry systems which were compared with the calculated“planned doses”in order to check dose homogeneity and absorbed lung dose in the patients. Head, neck, lung, pelvis (central beam), knees and wrists were selected as“dose assesment sites”. In order to equidistribute dose homogeneity, bolus were applied in the necessary (sites regions) Dose Variance were found to range between 2% and 4% in the selected assesment sites in the patients. That relates to no significance between calculated and (Dose Variance) assessed dose volues.