Kranyo-spinal ışınlamada diverjans uyum tekniği ile yarı-blok tekniğinin set-up hataları yönünden karşılaştırılması
A Comparison of dose distribution between divergence matching technique and half beam block technique in cranio-spinal irradation
- Tez No: 69666
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DARENDELİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
32 ÖZET Serebro spinal sıvı yoluyla ekilme metastazı yapabilen, medulloblastoma, epandimoblastoma, germinoma, pinealoma ve akut lenfoblastik lenfoma gibi hastalıkların radyoterapisinde Kranio-spinal ışınlama tekniği kullanılmaktadır. Kranio-spinal ışınlama tekniklerinde, tedavi sahaları itibarı ile birbirine dik düzlemlerde olan kranyal sahalar ile üst spinal sahanın birleşim bölgesinde geometrik zorluklar nedeniyle doz homojenitesini sağlamak zordur. Birleşim bölgesinde doz dağılımının homojen olmaması, tedavi alanında sıcak veya soğuk noktaların kalmasına sebep olmaktadır. Sıcak noktaların oluşmasıyla radyasyon miyelitler soğuk noktaların oluşmasıyla da tümörde yinelemeler meydana gelmektedir. Radyoterapi merkezlerinde, birbirinden farklı Kranio-spinal ışınlama teknikleri kullanılmaktadır. Bu çalışmada tekniklerden ikisi olan D.U.T. ile Y.B.I.T.'ni birleşim bölgesinde medullaspinalis derinliğinde (4,5 cm) doz homojemtesi film dozimetrisi yöntemi ile karşılaştırılmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında her iki teknik için kranyal saha kenarı ile üst spinal sahanın alan kenarı arasmda sırasıyla 2 mm, 5 mm, 8 mm ve 10 mm mesafe (gap) bırakılarak katı-su fantomu arasına yerleştirilen filmler Co-60 Teleterapi cihazı ile ışınlanmıştır. İkinci aşamada kranyal saha kenarı ile üst spinal sahanın alan kenarı sırasıyla 2 mm, 5 mm, 8 mm ve 10 mm üst üste bindirilerek aynı işlemler tekrarlanmıştır. Işınlanan filmlerin alan birleşim bölgesi optik dansitometre ile okunarak kalibrasyon eğrisi yardımı ile rölatif doza çevrilmiştir.33 İki tekniğin doz profilleri karşılaştırıldığında alan kenarları arasında mesafe yokken (no gap ) ve 2 mm mesafe kalması durumunda yapılan çalışmada sonuçların %10 doz varyasyonu limitinin içinde olduğu tespit edilmiştir. Her iki teknikte alan kenarları arasında 2 mm mesafede olabilecek set-up hatasının tolere edilebildiği, ancak bunun dışındaki set-up hatalarının tolere edilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY Cranio-spinal irradiation technique is used with the diseases as medulloblastoma, epandimoblastoma, germinoma, pinealoma and acut lenfoblastik lymphoma which can make metastas via cerebrospinal fluid pathway. In these irradiation techniques it is difficult to ensure dose homogeneity because of geometrical difficulties in the adjacent field of upper spinal field with cranium fields which are perpendicular plan as regards treatment fields. If the dose distribution is not homogen in the junction field, it causes hot or cold spots in treatment field. Radiation miyelitis, occur with the formation of hot spots and recurrence occur in tumor with the formation of cold spots. In several clinics cranio-spinal irradiation techniques have been used. In this study, dose homogenity has determined using film dosimetry method in medullospinalis depth (4,5 cm) which is in junction field of two the techniques Diverjans Matching Technique (D.M.T.) and Half Beam Blok Technique (H.B.I.T.). In the first stage of the study while leaving 2 mm, 5 mm, 8 mm and 10 mm gaps between lower spinal field side and cranium field field for both techniques the films which were put in water equivalent solid phantom were irradiated with Co-60 unit. In the second stage, the same operations where repeated with overlapping of cranium field side and lower spinal field side 2 mm, 5 mm, 8 mm and 10 mm respectively. The field junction area of irradiated films were read with optic dansitometer and it was transferred to rolatif dose with the help of calibration curve. When the dose profils of two techniques were compared, without gap and with 2 mm gap it was found that the results are in % 10 dose variation limitin both techniques it was seen that the mistake of set-up which occurs in 2 mm gap between field sides, can be tolerated. However, it was found that the mistakes of set-up, out of above mentioned gap and overlap can not be tolerated.