Sputumda (Balgamda) dithiothreitol (DDT) ve diğer mukolitik ajanların sitolojik kanser tanısındaki yeri
The Role of dithiothreitol (DDT) and other mucolytic agents in cytologic cancer diagnosis in sputum
- Tez No: 69667
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR HACIHANEFİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkolojik Sitoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
31 ÖZET Î.Ü.İstanbul Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı, Klinik Sitoloji Bilim Dalı'na tanı amacıyla gönderilen sputum materyali üzerinde küçük vaka serileri halinde farklı mukolitik ajanlar kullanarak (arap sabunu, Lauryl sülfat, NaOH, Scatt's Tap solüsyonu ve Carbowax (400-8000) bir ön çalışma yapıldı. Burada elde edilen sonuçlarla, daha sonraki ana çalışma konumuz olan DTT ile elde edilen sonuçlarla bir karşılaştırılmaya gidildi. Bu çalışmada kullanılan maddelerle elde edilen sonuçlarda hücre hasarının önemli ölçülere varması ve mukolizin istenilen ölçülerde gerçekleşmemesi, bu maddelerin sitolojik incelemelerde iyi sonuçlar vermeyeceğini gösterdi. Ana çalışma konumuz olarak DTT ile 155 vakalık bir seride yaptığımız çalışmada elde ettiğimiz sonuçlar direkt yayma yöntemindeki sonuçlarla karşılaştırıldı. Buna göre mukoliz soması elde edilen hücre yoğunluğu, zemin kirliliği, benignve malign hücre yoğunluğu, hücre hasan, dolayısıyla sitolojik değerlendirmede görülen bazı değer kayıpları kalitatif ve kısmen kantitatif olarak tablolar halinde değerlendirildi. Vardığımız sonuca göre DTT ile yapılan çalışma yöntemini diğer yöntemler içerisinde mukolitik etki, hücre hasarının daha az meydana gelmesi ve kolaylığı gibi avantajlarla en uygun yöntem olacağı kaydedildi. Ancak, bu yöntemle elde edilen toplu sonuçlarda küçük indiferansiye karsinom hücrelerinde görülen büyük artefaktlardan dolayı32 direkt yayma preparatlara göre pozitif sonuç yüzdesinin artmadığı gözlendi. Gerek epidermoid karsinom, gerekse adenokarsinom vakalarında ise mikroskop sahalarındaki hücresel yoğunluğun artmasından dolayı (nisbi) bir yükselmeye dikkat çekildi. Bu sonuçlara ve literatürdeki sonuçlara dayanarak, mukustan zengin, hücreden fakir gözüken, birkaç kez direkt yaymadan sonuç alınamamış vakalarda DTT ile mukusun homojenizasyonunun çok iyi sonuçlar verebileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
33 SUMMARY In this study a preliminary investigation with different types of mucolytic agents (soft soap, lauryl sülfat, NaOH, Scatt's Tap solution and Carbowax (4000-8000)) were used on the sputum material, that had been sent to the Cytology Section of the Department of Pathology, Medical Faculty of Istanbul. The results of this preliminary study were compared with the results of the main study, where Dithiothreitol (DTT) was used. The results of the preliminary study where the abovementioned agents were used showed that the mucolysis was not satisfactory and the celluler damage was high, there fore these agents were not found eligible for this process. The main study group which consisted of 155 cases, treated with DTT, was compared with the direct smear method cells. The results after mucolysis were evaluated according to background dirt, beningn and malignant cellular density, cellular damage, which are the confroned value losses in cytology, and are given in tables qualitatively and partly quentitatively. The final results showed that, mucolytic effect, lesser cellular damage etc could be obtained by the use of the DTT and this is a superior method than the others. But, with this method in small cell undiferantitad carcinoma cells, because of the artefact, the persentage of this type of carcinoma was not higher than direct smear method. Besides this either in squamous cell carcinoma or adeno carcinoma cases, because of the increase in the cellular density relative augmentation was observed.34 We would like to point out that according to these results and literature knowladge in mucus rich, lesser cell containing and repeated direct sputum smear negative cases, the use of DTT may be of great help.