Jinekolojik endokaviter brakiterapi uygulamalarında bilgisayarlı planlama ve TLD dozimetrisi ölçümlerinin karşılaştırılması
Comparison of doses in planning computer and TLD dosimetry in gynaecological endocavitary brachytherapy applications
- Tez No: 69668
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN DARENDELİLER, DOÇ. DR. MUSTAFA A. ESASSOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Radyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 22 jinekolojik tümörlü olgu 192Ir Afterloading endokaviter brakiterapi esnasında, komplikasyon gelişimi için doz sınırlayıcı organlar olan rektum ve mesanenin aldığı dozlar, Rotterdam grubu tarafından tarif edilen bir yöntem kullanılarak değerlendirilmiştir. Rektal dozlar için, ortogonal radyografi üzerinden planlanan dozlar ile TLD in- vivo dozimetrisi kullanılarak ölçülen dozlar karşılaştırılmış ve sonuçların birbiriyle uyumlu olduğu görülmüştür. Öpere hastalarda iki teknik arasındaki fark % 17.68, minimum fark % 0.38 ve ortalama fark Rı için % 5.62, R2 için % 4.22, R3 için % 5.96 ve R4 için % 7.58 olurken, inopere hastalarda maksimum fark %. 17.96, minimum fark % 0.20 ve ortalama fark Rı için % 6.73, R2 için % 4.36, R3 için % 4.34 ve R4 İçin % 7.53 olmuştur. Ayrıca, bu iki teknik sonucu elde edilen dozlar arasında korelasyon varlığı araştırılmış ve her dört rektum noktasında da elde edilen korelasyon katsayıları üst düzeyde bir ilişkiyi belirlemiştir. Öpere hastalar için; Rı için r= 0.988, R2 için r= 0.984, R3 için r= 0.973, R4 için r= 0.984, inopere hastalar için ise; Rı için r= 0.971, R2 için r= 0.985, R3 için r= 0.988, R4 için r= 0.985 olarak belirlenmiştir. Ortogonal radyografiler üzerinden planlanan mesane dozları ise, mesane boynunda ICRU tarafından tanımlanan Bo referans noktasında ve mesaneye 45yerleştirilen zincir üzerindeki maksimum doz alabileceği tahmin edilen noktada karşılaştırılmıştır. Opere hastalarda farkın istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olduğu ( p= 0.0037 ), inopere hastalarda ise fark olmadığı ( p= 0.3863 ) belirlenmiş olup, mesane komplikasyonları için ICRU noktasında belirlenen dozun yeterli olmayabileceği düşünülmüştür. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the doses to the rectum and bladder during HDR gynaecological brachytherapy were determined in 22 cases with gynaecological cancers. There was agreement between the rectal doses calculated by planning computer and the doses measured with in vivo TLD dosimetry. For postoperative cases where only ovoids are used the maximum difference was % 17.68, the minimum difference was % 0.38 and the absolute average difference was % 5.62 for Ru % 4.22 for R2, % 5.96 for R3 and % 7.58 for R», whereas the maximum was % 17.96, the minimum was % 0.20 and the absolute average was 6.73 for Ru % 4.36 for R2, % 4.34 for R3, 7.53 for R4 inoperable cases who were treated with tandem and ovoids. There was a good correlation between the calculated and measured rectal doses. Correlation coements was r = 0.988 for Ri point, r = 0.984 for R2 point, r = 0.973 for R3 point and r = 0.984 for R4 point in postoperative cases; r = 0.971 for Rı, r = 0.985 for R2, r = 0.988 for R3 and r = 0.985 for R4 in inoperable cases. Bladder doses were calculated at the ICRU Bo point and at the points of a chain which was placed to the bladder to represent the bladder base where was the supposed highest dose point. There was a significant difference between the doses to those points in postoperative cases ( p= 0.0037 ), however there was no difference in inoperable cases ( p= 0.3863). 47KAYNAKLAR 1- Baltas D.: Quality assurence in brachytherapy with special reference to the microSelectron-HDR, Activity 2: 2-11, 1993. 2- Blake P. R_: Intracavitary theraphy and the use of the microSelectron- HDR at the Royal Marsden Hospital, London. Activity 2(1): 4-7, 1989. 3- Corbett P.J.: Brachytherapy in carcinoma of the cervix: the state of art. İn Brachyterapy HDR and LDR. Proceedings Brachyterapy Meeting: Remote Afterloading: State of Art. 99-109, 1989. 4- Chow H-, Lane RG. and Rosen I.I.: Uncertainty in dose estimation for gynecological implants. Int. J. Radiat. Oncol. Biol. Phys. 19: 1555-1559, 1990. 5- Delclos L., Flectcher G. H.: Gynecolog cancer. In Levitt SH, Tapley N (eds): Levitt and Tapley's technological basis of radiation therapy: Practical clinical applications. Philadelphia, Lea & Febiga, 1992, pp 263-288. 48