The evaluation of the relationship among the energy import, current account deficit and the economic growth of Turkey within the scope of the eastern mediterranean policy of turkey and the global competition in eastern mediterranean
Türkiye'de enerji ithalatı, cari açık ve büyüme ilişkisinin Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikası ve Doğu Akdeniz'de küresel rekabet kapsamında değerlendirilmesi
- Tez No: 696702
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÖZATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Enerjide yüksek oranda dışa bağımlılık ekonomik büyüme, cari açık ve enerji ithalatını kısır bir döngüye sokmaktadır. Bu bağlamda Doğu Akdeniz'de keşfedilmesi muhtemel olan enerji rezervleri Türkiye için bir fırsat yaratmaktadır. Bu çalışma enerji ithalatı, ekonomik büyüme ve cari işlemler dengesi arasındaki nedensellik ilişkisini inceleyerek bu ilişkiyi Türkiye'nin Doğu Akdeniz Politikası ve Doğu Akdeniz'de Küresel Rekabet kapsamında değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla Türkiye'nin 1999-2020 yılları arası çeyreklik verileri kullanılarak Vektör Otoregresif Model (VAR) kurulmuş ve bu model üzerinden Granger Nedensellik Testi, Etki Tepki Fonksiyonu ve Varyans Ayrıştırması analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda enerji ithalatından ve ekonomik büyümeden cari işlemler dengesine doğru tek yönlü bir nedensellik bulunmuştur. Aynı zamanda cari açıkta meydana gelen bir değişimin %9,13'ünün ve ekonomik büyümede meydana gelen bir değişimin %18,88'inin enerji ithalatı tarafından açıklandığı tespit edilmiştir. Bu veriler ışığında enerji ithalatına harcanan yüksek miktardaki dövizin ülkede kalması ve bu paranın ülke içi yatırımlara ve AR-GE çalışmalarına yönlendirilmesi adına Doğu Akdeniz'de keşfedilecek enerji kaynakları Türkiye'nin sağlıklı bir büyüme modeline sahip olması demektir. Aynı zamanda enerji yoğun sektörlerdeki maliyet avantajının fiyatlara yansıması ve yurt içi enerji üretimi sayesinde fiyatların kur etkisinden ve dünyadaki gelişmelerden daha az etkilenmesi de muhtemeldir.
Özet (Çeviri)
High foreign dependency in energy puts economic growth, current account deficit and energy imports into a vicious circle. In this context, the energy reserves that are likely to be discovered in the Eastern Mediterranean create an opportunity for Turkey. This study aims to evaluate the causality relationship between energy imports, economic growth and current account balance within the scope of Turkey's Eastern Mediterranean Policy and Global Competition in the Eastern Mediterranean. For this purpose, a Vector Autoregressive Model (VAR) was established by using the quarterly data of Turkey between 1999 and 2020, and Granger Causality Test, Impulse Response Function and Variance Decomposition analyzes were performed on this model. As a result of the analysis, a one-way causality was found from the energy imports and economic growth to current account balance. At the same time, it was determined that 9.13% of a change in the current account deficit and 18.88% of a change in economic growth was explained by the energy imports. In the light of these data, energy resources to be discovered in the Eastern Mediterranean mean that Turkey will have a healthy growth model in terms of keeping the high amount of foreign currency spent on energy imports in the country and directing this money to domestic investments and R&D studies. It is also possible that the cost advantage in energy-intensive sectors will be reflected in prices and, thanks to domestic energy generation, prices will be less affected by the exchange rate effect and developments in the world.