Binek bir araçtaki sürücü ve yolcuların hız kesicilerden geçişi esnasında maruz kaldıkları titreşimin konfor açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the vibration exposed by the driver and passengers in terms of comfort during the transition from the speed breakers by passenger car
  1. Tez No: 696743
  2. Yazar: EMRAH YURTBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED YASİN ÇODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yollarda kullanılan hız tümsek, hız platformu ve yükseltilmiş yaya geçitlerinin tasarımları hem taşıt hızını azaltacak hem de sürücü/yolcu konforunu olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde yapılmalıdır. Bu durumun aksine standartlara uygun yapılmayan hız kesicilerin bazılarının istenen hız azalımını sağlamadığı bazılarının ise sürücü/yolcu konforunu olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Bu çalışma seçilen farklı tipteki hız kesiciler için ülkemiz ve ABD'de kabul edilen tasarım standartlarını ve ISO 2631-1 standardına göre koltuk yüzeyinde 3 eksenli bir konfor değerlendirmesinin nasıl yapılacağını açıklamaktadır. Çalışma üç kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda 10 adet hız kesicinin tasarım standartlarına uygunlukları araştırılmıştır. İkinci kısımda taşıt hızı, taşıt ağırlığı ve hız kesicilerin giriş rampa eğimleri ile konfor arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Üçüncü kısımda ise ilk olarak her sürücü/yolcunun koltuk yüzeyindeki düşey ivme değerlerine daha sonra ovtv değerlerine göre konfor değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın sonunda ise düşey ivme ve ovtv değerlerine göre yapılan değerlendirmelerin bir karşılaştırılması verilmiştir. Sonuç olarak hız kesicilerden sadece hız tümsek-2'nin tasarım standartlarını sağladığı görülmüştür. Taşıt hızı ve rampa giriş eğimi arttıkça sürücü/yolcular üzerindeki konforsuzluğun arttığı, taşıt ağırlığı arttıkça konforsuzluğun azaldığı tespit edilmiştir. Düşey ivme değerlerine göre hız kesicilerin %87,67'sinin konfor seviyesi“konforsuz”iken ovtv değerine göre %4'ü“konforsuz”seviyede çıkmıştır. Bu sonuçlar gerçek bir konfor değerlendirmesi için düşey ivme değerinin tek başına kullanılmasının yeterli olmayacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The design of speed bumps, speed humps and raised pedestrian crossings used on the roads should be designed in a way that both reduces vehicle speed and doesn't adversely affect driver/passenger comfort. Contrary to this situation, it has been observed that some of the speed breakers, which are not made in accordance with the standards, don't provide the desired speed reduction, and some adversely affect the driver/passenger comfort. This study explains the design standards accepted in our country and the USA for selected different types of speed breakers and how to make a 3-axis comfort evaluation on the seat surface according to the ISO 2631-1 standard. The study consists of three parts. In the first part, the compliance of 10 speed breakers with design standards was investigated. In the second part, the relationship between vehicle speed, vehicle weight, and the entrance ramp slopes of the speed breakers and comfort were analyzed. In the third part, comfort evaluation was made according to the vertical acceleration values on the seat surface of each driver/passenger first and then the ovtv values. At the end of the study, a comparison of the evaluations made according to the vertical acceleration and ovtv values is given. As a result, it was seen that only speed bump-2 among the speed breakers met the design standards. It was determined that the discomfort on the driver/passengers increased as the vehicle speed and ramp entry slope increased, and the discomfort decreased as the vehicle weight increased. While the comfort level of 87.67% of the speed breakers according to the vertical acceleration values was“uncomfortable”, 4% of them were“uncomfortable”according to the ovtv value. These results showed that using the vertical acceleration value alone wouldn't be sufficient for a real comfort evaluation.