Lazer mesafe ölçer optik tasarımı
Optical design of laser rangefinder
- Tez No: 696810
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Lazer ışını kullanarak cisimlerin uzaklığı ölçülebilir. Lazer ışını cisim ile etkileşir. Cisimden saçılan lazer ışının bir kısmı gözlemci tarafından tanınabilir bir forma dönüştüren detektöre ulaşır. Lazer ile ölçülen cismin arasında ve ölçülen cisim ile detektör arasında genel olarak ışın demetinin şekillendirilmesi ve yönlendirilmesi için ilgili optik elemanları bulunur. Bu tez çalışmasında lazer ışını ile mesafe ölçmek için kullanılacak olan yeni bir sistemin optik tasarım kısmı Zemax yazılımı ile oluşturulmuştur. Bu çalışmada öncelikle lazer ışınını hedefe yönlendirme ve lazer ışınını şekillendirme için çeşitli optik bileşenleri tasarlanmıştır. Bu tasarım sırasında küresel olmayan mercek ve anamorfik prima çifti kullanılmıştır. Daha sonra, detektöre odaklanması istenilen ışın 3 küresel mercek tasarımı ile yönlendirilmiştir. Ardından hazırlanan sistem test edilmiş ve isterleri sağlayıp sağlamadığı kontrol edilerek, sistemin performansı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The distance of objects can be measured by using a laser beam. The laser beam interacts with the object. Part of the laser beam scattered from the object and reaches the detector, which transforms it into a form recognizable to the observer. Between the laser and the measured object, and between the measured object and the detector, there are generally associated optical elements for shaping and directing the beam. In this thesis, the optical design part of a system that will be used to measure distance with laser beam will be created by using Zemax software. First, the various optical components for guiding and shaping the laser beam will be described. For shaping laser beam aspherical lens and anamorphic prism pair are used. In addition, to collect the ray on the detector, three spherical lens are designed. With the software, this optical design has been prepared, tested and checked whether it meets the requirements, and the performance of the system has been demonstrated.