Elektro-optik cihazların platform entegrasyonu tasarım programı
Platform integration design program of electro-optical devices
- Tez No: 703263
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN SELİM TÜRKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Savunma sanayiinde elektro-optik cihazlar, kullanıcı için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle sistemin arızalanması veya kullanılamaması kritik sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Sistem gereksinimlerinin amaca uygun, doğru ve eksiksiz belirlenmesi, tasarımda elde edilen performansı arttırmakta ve en az arıza-hata süresini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda, platforma entegre sistem seviyesi tasarımlar için bir yol haritası programının bulunmadığı görülmüştür. Eksik veya öngörülememiş gereksinimler nedeniyle sistem tasarımlarında, testlerinde, nihai entegrasyon esnasında veya entegrasyon sonrasında birçok hata ile karşılaşıldığı belirlenmiştir. Bu nedenle bu çalışmada amaç, savunma sanayii için geliştirilecek askeri sistem çözümlerine, sistem mühendisliği bakış açısı ile ortam koşulları gözetilerek hata oranı düşük bir tasarım çözümü için sistem fonksiyonel parametreleri, çevre koşulları ve mekanik gereksinimlerin oluşturulmasında kullanıcıya yol gösterecek bir tasarım rehber programı oluşturmaktır. Çalışmada, askeri alandaki deniz-kara sistemlerinde kullanılan elektro-optik cihazların termal kamera, gündüz kamera ve lazer mesafe ölçer seçimi için gerekli alt parametreleri belirlenmiştir. Deniz veya kara platformunda çalışacak sistemlerde kullanılması gereken, malzemelerin fiziksel ve mekanik özelliklerine göre seçimi, mekanik dayanımları, kaplama ve boya gereksinimleri, toz-sıvı sızdırmazlık önlemleri, korozyon önlemleri, sökülebilir-sökülemez bağlantı elemanları için ortam koşulları dikkate alınarak mekanik seçim parametreleri oluşturulmuştur. Cihazların ömür devrinde karşılaşacağı ortam koşulları için yapılması gereken askeri çevre koşulları test gereksinimleri ve platform için ihtiyaç duyulan test parametreleri açıklanmıştır. Tüm bilgiler excel üzerinden yazılan tasarım programına aktarılarak program kullanıcısına tasarım yönlendirmesi yapılmıştır. Böylece, tasarıma ait temel ve detay gereksinimlerin atlanmadan oluşturulması sağlanmıştır. Programın çıktısı olarak sistem mühendislerinin hazırladığı gereksinim dokümanlarına girdi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electro-optical devices are of vital importance for the user in the defense industry. For this reason, the failure of the system or its inability to use it can cause critical problems. Determining the system requirements in accordance with the purpose, correct and complete increases the performance obtained in the design and provides the least downtime.Studies have shown that there is no roadmap program for system-level designs integrated into the platform. It has been determined that many errors have been encountered in system designs, tests, and final integration or after integration due to missing or unforeseen requirements. For this reason, the purpose of this study is to create a design guide program that will guide the user in the creation of system functional parameters, environmental conditions and mechanical requirements for a design solution with a low error rate, considering the system engineering perspective and environmental conditions for the military system solutions to be developed for the defense industry. In the study, the sub-parameters that required for the selection of thermal cameras, day cameras and laser distance meters of electro-optic devices used in military sea-land systems were determined. Mechanical selection parameters have been established by considering the selection of materials according to their physical and mechanical properties, mechanical strength, coating and dye requirements, dust-liquid impermeability measures, corrosion precautions, and environmental conditions for removable-non-removable fasteners, which should be used in systems that will operate on sea or land platforms. Military environmental conditions test requirements and test parameters required for the platform are explained for the ambient conditions that the devices will encounter during their lifetime. All information was transferred to the design program written on excel, and design guidance was made to the program user. Thus, it was ensured that the basic and detailed requirements of the design were created without skipping. Requirement documents prepared by system engineers are provided as an output of the program.