Yedinci sınıf öğrencilerinin rasyonel sayılar konusunda illüstrasyonlara yönelik problem kurma etkinlikleri ile problem kurma ve çözme becerileri gelişiminin incelenmesi
Investigation of the development of problem positioning and solving skills of seventh grade students with problem-basing activities for illustrations on rational numbers
- Tez No: 696816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN HACISALİHOĞLU KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Araştırmanın amacı, yedinci sınıf öğrencilerinin Rasyonel Sayılar konusunda illüstrasyonlara yönelik problem kurma etkinlikleri ile problem kurma becerileri gelişimin incelenmesi ve bu konudaki görüşlerinin ortaya çıkarılmasıdır. Aynı zamanda, öğrencilerin Rasyonel Sayılar konusunda illüstrasyonlara yönelik problem kurma etkinlikleri ile ortaya çıkan problem çözme becerileri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını incelemektir. Araştırmada, öğretim deneyi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu, Doğu Karadeniz Bölgesinde bir devlet okulunun yedinci sınıfında öğrenim gören, kolay ulaşılabilir durum örneklemesi ile seçilen ve çalışmaya gönüllü olarak katılan 31 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler Problem Kurma Veri Ölçeği, Problem Çözme Becerisi Ölçeği, illüstrasyonlarla hazırlanmış çalışma yaprakları ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler, nitel ve nicel veri analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre; illüstrasyonlar ile problem kurma çalışmalarının, yedinci sınıf öğrencilerinin problem kurma becerilerini olumlu yönde geliştirdiği, öğrencilerin çoğunluğunun Rasyonel Sayılar konusunda istenilen türde problem kurabildiği, öğrencilerin doğru problemler kurabilmek için parça-bütün arasındaki ilişkiyi doğru kullanabilecekleri Rasyonel Sayıları seçtikleri, kurdukları problemlerde verilen ve istenileni tam olarak ifade edebildikleri, problemleri anlaşılır bir biçimde oluşturdukları ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte illüstrasyonlarla yapılan problem kurma etkinlikleri ilerledikçe hiç çaba göstermeyen öğrencilerin de çaba göstermeye başladıkları görülmüştür. Öğrencilerin illüstrasyonlarla problem kurma etkinliklerinin, Rasyonel Sayılar konusunu kavramasına, konuyu pekiştirmesine, problem kurma ve çözme becerilerinin gelişimine, derslerin görsel hale getirilerek soyut konuların somutlaştırılmasına katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda illüstrasyonlarla yapılan problem kurma çalışmaları, derslerin daha eğlenceli hale gelmesine, öğrencilerin ders işlemeye istekli olmasına, matematik dersinin tüm konularında ve diğer derslerde de ders işlemenin faydalı olabileceğini açığa çıkarmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen sonuçlardan yola çıkılarak, illüstrasyonlarla problem kurma etkinliklerinin, eğitim-öğretim sürecinde daha fazla kullanılmasına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research aims to investigate the problem-posing skills of seventh-grade students using illustration on rational numbers, and to reveal their views on this subject. In addition, it is also aimed to investigate whether there is a significant relationship between students' problem-solving skills and illustration-based problem-posing skills on rational numbers. In the research, teaching experiment method was used. The study group consists of 31 seventh-grade students, studying at a public school in the Eastern Black Sea region, Turkey, who were selected by an easily accessible case sample and voluntarily participated in the study. The data were collected using the Problem-Posing Data Scale, Problem-Solving Skill Scale, worksheets prepared with illustrations, and semi-structured interview form. The data obtained in the study were analyzed using qualitative and quantitative data analysis methods. According to the results of the study, the problem-posing activities using illustration were found to positively improve the problem-posing skills of seventh-grade students, the majority of the students was found to be able to pose a problem on rational numbers in the desired manner, and it was also found that the students select which they can establish a correct relationship between a whole and its parts in order to pose the correct type of problems, and that they were found to express exactly what's required and given in the problem, and create the problem clearly. However, as applications with illustrations progressed, students who did not make any effort were started to make an effort. It was revealed that students' problem-posing activities with illustrations contribute to understanding the subject of rational numbers, strengthening the subject, improvement in problem-posing and solving skills, and embodying abstract subjects by visualizing the courses. Furthermore, the problem-posing studies with illustrations have revealed that lessons can become more fun, students are willing to engage, and that the method can be useful in all subjects of the mathematics course and in other courses. Based on the results obtained within the scope of the study, it is recommended to use problem-posing activities with illustrations more in the educational process.