İş güvencesinin hukuki sonuçları
Legal consequences of job security
- Tez No: 696815
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
İşçi ve işveren arasındaki iş ilişkisinin karakteristik unsurunu bağımlılık unsuru oluşturmaktadır. Bağımlılık unsuru ve bu anlamda işverenin iş ilişkisinin baskın tarafını oluşturması, ilişkinin devamının yanı sıra sona ermesi noktasında da özellik göstermektedir. Gerçekten de iş sözleşmesinin işçi tarafından sona erdirilmesinin sonuçlarıyla işveren tarafından sona erdirilmesinin sonuçları bir olmamaktadır. İş sözleşmesinin sona erdirilmesiyle temel geçim kaynağı olan ücretten mahrum kalacak olan işçinin feshe karşı korunması iş hukukunun temel amaçları arasında yer almaktadır. Bu noktada çalışmamızın çekirdeğini oluşturan iş güvencesi kurumu da kanuni düzeyde işçiyi feshe karşı korumaktadır. Çalışmamızda işçinin feshe karşı korunmasını kanuni düzeyde sağlayan iş güvencesi kurumu gerek koşulları gerekse de sonuçları ile detaylı şekilde ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The characteristic element of the employment relationship between the employee and the employer is the dependency element. The element of dependency, and in this sense, the employer's being the dominant part of the employment relationship is important for the continuation of the relationship as well as its termination. Indeed, the results of the termination of the employment contract by the employee and the results of the termination by the employer are not the same. The protection of the worker, who will be deprived of the wage and therefore his main source of income, with the terminati At this point, the job security institution, which forms the core of our work, also protects the worker against termination within the legal framework.on of the employment contract, is among the main objectives of the labor law. At this point, the job security institution, which forms the core of our work, also protects the worker against termination at the statutory level. In our study, the job security institution, which provides the protection of the worker against termination, will be discussed in detail with both its conditions and results.