Çocuk kitaplarındaki kahramanlar aracılığı ile ön plana çıkarılan dinleme türleri
Types of listening featured by the protagonists in children's books
- Tez No: 696871
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışma çocuk kitaplarındaki kahramanlar aracılığı ile ön plana çıkarılan dinleme türlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma doküman analizi deseniyle yapılmıştır. Çalışmada incelenecek kitapların belirlenmesi için farklı bölgelerde ve farklı şehirlerde eğitim öğretim gören farklı sınıf seviyelerinde olan ortaokul öğrencilerinin severek okudukları 3 kitabın ismi alınmıştır. Bu şekilde en çok tercih edilen 20 kitap belirlenerek çalışmanın amacı doğrultusunda incelenmiştir. İncelemeler sonucunda elde edilen bulgular yorumlanarak başkahramanların sergiledikler dinleme türleri belirlenmiştir. Belirlenen dinleme türleri önce etkili dinleme türleri ve etkisiz dinleme türleri olarak iki başlık oluşturulmuştur. Bu iki başlık da kendi içinde alt başlıklara ayrılmıştır. İncelemeler sonucunda 9 tane etkili dinleme türü 8 tane de etkisiz dinleme türü tespit edilmiştir. Tüm bunların devamında etkili dinleme türlerinin etkisiz dinleme türlerine oranla daha çok ön plana çıkarıldığı sonucuna varılmıştır. Etkisiz dinleme türlerinin sergilenmesinin, söylenenleri tam anlamıyla anlamayı ve sağlıklı bir iletişim kurmayı engellediği için öğrenciler açısından problem teşkil edeceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the types of listening that are brought to the forefront through the protagonists in children's books. The research was carried out with document analysis pattern. In order to determine the books to be examined in the study, the names of 3 books that are read fondly by secondary school students at different grade levels studying in different regions and different cities were taken. In this way, the 20 most preferred books were determined and examined in line with the purpose of the study. The findings obtained as a result of the examinations were interpreted and the listening types exhibited by the protagonists were determined. The determined listening types were first created under two headings as effective listening types and ineffective listening types. These two titles are also divided into sub-titles. As a result of the examinations, 9 effective listening types and 8 ineffective listening types were determined. In the continuation of all these, it has been concluded that effective listening types are more prominent than ineffective listening types. It has been stated that exhibiting ineffective listening styles will pose a problem for students as it prevents them from fully understanding what is being said and establishing a healthy communication.