Tiyatroda dijitalleşme ve seyircinin konumu
Theatre in digitalization and the presence of audience
- Tez No: 696929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA EZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tiyatro var olduğu her çağda dönemin teknolojisi ile etkileşim içinde olmuştur. Yirminci yüzyıl başında avangart sanat akımları sonrası, gelişen iletişim teknolojileri tiyatro içerisinde yenilikçi bir şekilde yer almıştır. Sonrasında ise bilgisayar teknolojisi ve internetin yayılımıyla birlikte gelen dijitalleşme tiyatro içerisinde bütünlüklü bir sanat alanı oluşturmuştur. Seyircinin olmadığı bir tiyatro düşünülemez. Tiyatroda dijitalleşmenin gelişimi ile seyirciye çeşitli prodüksiyonlar sunulmakla birlikte seyircinin konumu da tartışılır hale gelmektedir. Dijitalleşmenin süreç sonucu oluşan bir olgu olmasıyla birlikte, bu çalışmada, dijitalleşmeye karşı olan, savunan ve aynı zamanda kullanan tiyatro insanlarının görüşleriyle, dijitalleşmenin tiyatroya ve tiyatro seyircisine etkisi, etkinlik-edilgenlik, şimdi ve burada olma durumları üzerinden yapılan örnek proje çalışmasıyla da desteklenerek derinlemesine irdelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Theatre has incorporated with the technology of the era in every age it exists. After the avant-garde art movements at the beginning of the twentieth century, the developing communication technologies took an innovative place in the theatre. Later, digitalization, which came with the spread of computer and internet technologies, has created an integrated art space within the theatre. A theatre cannot be imagined without the presence of audience. Although various productions are performed to the audience with digitalization in theatre, the presence of the audience has been questionable. Although digitalization is a phenomenon that occurs as a result of the process, in this study, it is aimed to examine the effect of digitalization on theatre and the audience through concepts of effectiveness and presence in depth with the opposing views of theatre artists who are against-defend and use it. Also it is aimed to start a discussion environment with the project has been done regarding the presence and activity of audience in digital theatre.