20. Yüzyıldan günümüze makinenin sanata ve sanat eserine etkisi ile sanatçının dönüşümü
The conversion of the artist with the effect of the machine on art and artwork from the 20th century to the present
  1. Tez No: 696950
  2. Yazar: BARIŞ ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. ŞİVE NEŞE BAYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Science and Technology, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma ile, 20. yüzyıldan günümüze kadar geçen süreçte, makinelerin sanat içerisinde kullanımı, makine üretimi hazır nesnenin sanata dâhil olması, yapay zekanın doğuşu ve sanatçılarla olan kesişimleri tartışılmıştır. Makine, fiziksel ve kavramsal olarak incelenerek gerçekleştirilen işlerin merkezini oluşturacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde makine ve makinenin kullanımı tarihsel açıdan incelenmiştir. Farklı uygarlıkların farklı amaçlar için kullandıkları makine ve -makinenin temelinin oluşturan- mekanizmalar incelenerek; toplumsal etkileri üzerinde durulmuş, sebep, etki ve sonuçları örnekler ile sorgulanmıştır. İkinci bölümde, gelişen sanayi ve endüstrinin üzerinde durulmuş; sanat akımlarının makineye olan yaklaşımları incelenmiştir. Bu bölüm içerisinde, 20. yüzyılda sanayi devrimleriyle gerçekleşen makineleşme sürecinin toplumsal etkileri tartışılmıştır. Endüstriyel makineler tarafından üretilen hazır nesnelerin sanat içerisindeki kullanımları incelenmiştir. Bu süreçte hazır nesnelerin kavramsal olarak dönüşümleri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, 21. yüzyılda makinenin gelişimi ele alınmıştır. Bu bölümde yakın tarihte yaşanan teknolojik gelişmeler incelenmiştir. Bu gelişmeler ile ortaya çıkan programlamanın analizi yapılmıştır. Evrimleşme sürecindeki makinenin yol ayrımına girmesi, programlama dilinin gelişmesi ve yapay zekânın ortaya çıkışı, yapay zekânın sanatçının eser üretim sürecine dâhil olması ve eser üreten yapay zekâların günümüzdeki konumları bu bölümde irdelenerek örnekler üzerinden tartışılmıştır. Sonuncu olan dördüncü bölümde ise, çalışmanın hazırlandığı süre zarfında ele alınan konular üzerine yazar tarafından hazırlanan öz çalışmalara yer verilmiş ve bu öz çalışmaların konular ile olan ilişkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of machines in art, the inclusion of ready made produced by the machines into art, the birht of artificial intelligence and its relations with the artists has been discussed from the20th century to the present. The machine will be in the center of the Works carried out and will be analysed physically and conceptionally. In the first part of the study, the machine and its use are examined in a historical perspective. Mechanisms that form the basis of the machines and the machines used by different civilisations for the different purposes are examined. The social impacts of the machines are scrutinized and causes, impacts and consequences are consolidated with examples. In the second part of the study, the developing industry is dwelled upon, the approach of art movements to the machines is scrutinized. In this section, the social impacts of mechanisation occured in 20th century by industrial revolutions are discussed. The use of the ready made produced by the industrial machines in art ihave been examined. In this process, the conceptual change in ready-made heve been discussed. In the third part of the study, the progress of the machine in the 21st century is discussed. In this chapter, technological developments recently occured are examined. Programming that emerged after these developments is analysed. Being in the crossroad of he machine in the evolution ptocess, improvement of the programming, the emerge of the artificial intelligence, the inclusion of the artificial intelligence into the artists' studies and the artifical intelligences producing art Works at the present time are discussed through examples. In the forth and the last part of this study, the studies produced by the author on these subjects are given and their relations to the subjects are explained.