Disparoni şikayeti olan kadın hastaların tedavisinde pelvik taban rehabilitasyonunun rolü
The role of pelvic floor rehabilitation in the treatment of female patients with dyspareunia
- Tez No: 696954
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL AYDOĞMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Çalışmamızın birincil amacı disparoni şikayeti olan kadın hastalarda pelvik taban egzersizlerinin, transkutanoz elektriksel sinir stimulasyonun ve intravajinal masajın pelvik taban rehabilitasyonunda rolünü araştırmakdır. Çalışmamızın ikincil amacı disparoni şikayeti olan kadın hastalarda pelvik taban egzersizlerinin, transkutanoz elektriksel sinir stimulasyonun ve intravajinal masajın tedavideki etkinliğini karşılaştırarak üstün tedavinin bulunmasıdır. Gereç- yöntem : Çalışmamıza 1 Temmuz ve 30 Eylül 2021 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran disparoni şikayeti olan kadın hastalar değerlendirildi. Çalışma deneysel tek kör olarak planlandı. Kegel egzersizi ile TENS (transkutanöz elektriksel sinir stimulasyonu) ve intravajinal masaj tedavilerinin yapıldığı her birinde 35 gönüllünün olduğu iki grubun karşılaştırılması yapıldı. Toplam 70 hasta ile sürdürülen çalışmamızda birinci grup gönüllü hastalara 12 hafta boyunca Kegel egzersizi, ikinci grup gönüllü hastalara 6 hafta boyunca haftada bir seans olmak üzere TENS ve intravajinal masaj yapıldı. Pelvik taban kasları hassasiyet ve tetik nokta yönünden, alanında uzman fizyoterapist tarafından değerlendirildi. Pelvik taban kas gücü digital palpasyonla (Oxford ölçeği) ölçüldü, ağrı şiddeti Vizüel analog skala (VAS) ile, cinsel fonksiyon işlevi (Female Sexual Fuction İndex – Kadın Cinsel İşlev Ölçeği) FSFİ anketi ile değerlendirildi. Değerlendirme ölçekleri tedavi öncesi, tedavinin bitiminde olmak üzere iki kez uygulandı. Veriler IBM SPSS Statistics for Windows, versiyon 22 paket programı ile analiz edildi. Normal dağılım Kolmogorov Smirnov testi ile ölçüldü. Kategorik değişkenler için; frekans, yüzde, sürekli değişkenler için; ortalama (𝑥̅), standart sapma (𝑠𝑠) değerleri verildi. Normal dağılım sergileyen sürekli bağımsız değişkenlerde iki grup karşılaştırması için bağımsız örneklem t testi kullanıldı. p değeri 0.05'den küçük olması anlamlılık için dikkate alındı. Bulgular: TENS ve intravajinal masaj grubundaki kadınların yaş ortalaması 36,16 ± 7,44 yıl, KEGEL grubunun yaş ortalaması ise 38,30± 9,43 yıl olarak bulunmuştur. TENS ve intravajinal masaj grubundaki kadınların %54,25'nin, KEGEL grubundaki kadınların %60'nın paritesi 2 ve üzeridir. TENS ve intravajinal gruptaki kadınların VAS puan ortalaması işlem sonrası (1,56± 1,38) işlem öncesine (7,96± 1,47) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştır. PTKG ve FSFİ puan ortalamaları ise işlem sonrası (PTKG: 2,66±0,80; FSFİ: 24,61±5,14) işlem öncesine (PTKG: 2,03±0,71; FSFİ: 15,48±6,04) göre anlamlı düzeyde artmıştır. KEGEL grubundaki kadınların VAS puan ortalaması işlem sonrası (3,86± 2,02) işlem öncesine (6,96± 1,71) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştır. PTKG ve FSFİ puan ortalamaları ise işlem sonrası (PTKG: 3,23±0,89; FSFİ: 23,09±5,27) işlem öncesine (PTKG: 1,83±1,11;FSFİ: 18,60±5,80) göre anlamlı düzeyde artmıştır.
Özet (Çeviri)
The Role of Pelvic Floor Rehabilitation in the Treatment of Female Patients with Dyspareunia Purpose: The primary aim of our study is to investigate the role of pelvic floor exercises, transcutaneous electrical nerve stimulation and intravaginal massage in pelvic floor rehabilitation in female patients with dyspareunia. The secondary aim of our study is to find superior treatment by comparing the efficacy of pelvic floor exercises, transcutaneous electrical nerve stimulation and intravaginal massage in female patients with dyspareunia. Material and Method: In our study, female patients with dyspareunia who applied to İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between 1 July and 30 September 2021 were evaluated. The study was planned as an experimental single-blind. A comparison was made between two groups of 35 volunteers, each of whom received Kegel exercise, TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation) and intravaginal massage treatments. In our study, which was carried out with a total of 70 patients, the first group of volunteers received kegel exercises for 12 weeks, and the second group of volunteers received TENS and intravaginal massage once a week for 6 weeks. Pelvic floor muscles were evaluated in terms of sensitivity and trigger point by a physiotherapist who is an expert in the field. Pelvic floor muscle strength was measured with digital palpation (Oxford scale), pain intensity was evaluated with the Visual analog scale (VAS), and sexual function function (Female Sexual Fuction Index) was evaluated with the FSFI questionnaire. Evaluation scales were applied twice, before the treatment and at the end of the treatment. Evaluation scales were applied twice, before the treatment and at the end of the treatment. Data were analyzed with IBM SPSS Statistics for Windows, version 22 package program. Normal distribution was measured with Kolmogorov Smirnov test. For categorical variables; for frequency, percentage, continuous variables; mean (𝑥̅), standard deviation (𝑠𝑠) values were given. Independent sample t-test was used to compare two groups in continuous independent variables with normal distribution. A p value less than 0.05 was considered for significance. Findings: The mean age of the women in the TENS and intravaginal massage group was 36.16 ± 7.44 years, and the mean age of the KEGEL group was 38.30± 9.43 years. The parity of 54.25% of the women in the TENS and intravaginal massage group and 60% of the women in the KEGEL group was 2 and above.The mean VAS score of the women in the TENS and intravaginal groups decreased statistically significantly after the procedure (1.56±1.38) compared to the pre-procedure (7.96±1.47). The mean PTKG and FSFI scores were found after the procedure (PTKG: 2.66±0.80, FSFI: 24.61±5.14) and before the procedure (PTKG: 2.03±0.71; FSFI: 15.48±6, 04) increased significantly. The mean VAS score of the women in the Kegel group decreased statistically significantly after the procedure (3.86± 2.02) compared to the pre-procedure (6.96± 1.71). The mean scores of PTKG and FSFI were found after the procedure (PTKG: 3.23±0.89; FSFI: 23.09±5.27) before the procedure (PTKG: 1.83±1.11; FSFI: 18.60±5, 80) increased significantly.