Evolution of maritime safety to maritime security
Deniz emniyetinin deniz güvenliğine evrimi
  1. Tez No: 696961
  2. Yazar: MUVAFFAK CAN KALKAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Emniyet kelimesinin sözlük anlamına bakarsak, her türlü tehlikeden uzaklık olarak tanımlandığını görebiliriz. Diğer bir deyişle, tehlikeden uzak bir yolculuğa, güvenli bir yolculuk denir. Deniz farklı farklı tehlikeler barındırdığından dolayı bu risklerin ayrı ayrı belirlenmesi gerekir. Bu yüzden her iki kavram da denizi ele alsa da deniz emniyeti ve deniz güvenliği kavramları arasında paralel bir çizgi çizilmelidir. Deniz hukuku çerçevesinde, bu iki farklı kavram aynı amaçlara hizmet ettiklerinden dolayı, birbirlerini tamamlayıcı niteliktedir. Bu kapsamda, her ikisinde de“denizde insan hayatının, malların, gemilerin ve genel olarak deniz çerçevesinin emniyeti ve koruması”amaçlanmaktadır. Ancak, hedeflerinin aynı olmasına rağmen ciddi farklılıklar göstermektedir. Bu çerçevede, deniz emniyeti doğal ve deniz seyrüseferinden kaynaklanan riskleri önlemeyi hedeflerken, deniz güvenliği denizde işlenebilecek suçlara karşı koruma sağlanmasına odaklanır. Bu suçlar özellikle, uyuşturucu kaçakçılığı, yasadışı göç, korsanlık, silahlı soygun ve terörizmdir. Daha farklı temeller üzerine kuruldukları ve çeşitlendirildiklerinden dolayı, yeni deniz güvenliği kuralları, özel bir önem taşımaktadır. Bu kurallar sadece uluslararası örgütlerin cabasıyla oluşmaz, bazı ülkelerin ulusal düzeyde aldığı güvenliğe ilişkin önlemler de bu kuralların oluşmasına katkıda bulunur. Bu çerçevede, IMO'da temsil edilen bütün ülkelerin kabul ettiği önlemler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, AB ve ABD tarafından alınan ulusal ve bölgesel önlemlerin dünya çapında kabul görmesi de söz konusudur. Bu nedenle, deniz güvenliği ve emniyeti önlemlerini incelerken, önce ulusal düzeyde kabul edilen önlemlere, daha sonra da ABD ve AB tarafından kabul edilen önlemlere bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
If we refer to the dictionary, safety is defined as the distance from everything peril. So, we say of a journey made far from danger that it was made in safety. However, it is still necessary to specify what perils these are. It is for this reason that a parallel must then be drawn between the notions of maritime safety and maritime security, these concepts both dealing with the dangers of the sea, but from different angles. Essential in maritime law, these two distinct concepts are nevertheless complementary, because they pursue the same objectives. Both have thus for purpose of“ensuring the protection of human life at sea, ships and goods circulating there and the marine environment in general ”. However, the fields of application of these two concepts remain quite different. Thus, while maritime safety tends to prevent risks of natural origin or caused by maritime navigation, maritime security focuses on protection against criminal practices which take place at the sea. The new maritime security rules are special in that they are numerous and that their origins are remarkably diverse. Indeed, not all these measures are systematically the work of international institutions; some states have in fact decided to unilaterally set up their own security measures. Therefore, there are measures adopted by all the countries represented in the IMO, and measures nationally or regionally adopted by the US and the EU, which have been accepted unilaterally.