Naval security in the black sea: Dynamics of conflict and cooperation
Karadeniz'de deniz güvenliği: Çatışma ve işbirliği dinamikleri
- Tez No: 729581
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, 11 Eylül Terör saldırısı sonrası dönemde Karadeniz bölgesinde deniz güvenliğini de dikkate alarak çatışma ve iş birliği dinamiklerini incelemeyi amaçlar. Bu amaç doğrultusunda, deniz güvenliği ve deniz stratejileri, bölgenin jeopolitik önemi ile tarihsel evinimi, son zamanlarda meydana gelen çatışmalar, ve kıyı devletleri arasında işbirliğini sağlamaya yönelik kurulan örgütler incelenmiştir. Tarih boyunca bölgede çatışmanın hep var olmasına rağmen, iş birliği bölge için en güçlü alternatiftir. Sahip olduğu stratejik konumu dolayısıyla, Türkiye'nin bölgede iş birliğini sıkı bir şekilde destekleyerek küresel ve bölgesel dinamikleri dengelemede çok önemli bir rol oynadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the dynamics of conflict and cooperation in the Black Sea region by considering the naval security in the aftermath of 9/11 terror attack. In the line with this, the concept about naval security and naval strategy, historical evolution of the region with the geopolitical importance, current conflicts, and organizations for cooperation among littoral states have been analyzed. It is argued that even though the conflict has always existed throughout the history, cooperation is the strongest alternative for the region. It is observed that, as having a strategic position, Turkey plays significant role in balancing both the regional and global dynamics by strongly supporting cooperation in the region.