Koklear implant kullanan yetişkin bireylerin cihaz memnuniyeti ve baş dönmesiyle ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of cochlear implant satisfaction and dizziness regarding life quality of adult patients with cochlear implantation
- Tez No: 696962
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN KİRAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, koklear implantlı yetişkin hastaların subjektif olarak koklear implant memnuniyetini ve baş dönmesi/sersemlik hissi, dengesizlik durumu ve genel sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Ege Üniversitesi Kulak Burun Boğaz polikliniğine başvuran ve burada koklear implant ameliyatı olan, 18-65 yaş aralığında, minimum 3 ay süreyle düzenli koklear implant kullanan ve düzenli takibi yapılmakta olan 33 gönüllü katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların baş dönmesi ve sersemlik hissi şikayetlerini değerlendirmek için Vertigo Semptom Skalası (VSS) ve Baş Dönmesi Engellilik Envanteri (DHI), koklear implant cihaz memnuniyetini değerlendirmek için Uluslararası İşitme Cihazı Değerlendirme Envanteri (IOI-HA) ve İşitme İmplantı Ses Kalitesi İndeksi (HISQUI), genel sağlık durumunu değerlendirmek için Kısa Form-36 (SF-36) anketleri uygulanmıştır. Bulgular: Bu araştırma 17 erkek (%51,5), 16 kadın (%48,5) toplam 33 koklear implant kullanan yetişkin katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Hastaların baş dönmesi/sersemlik hissi ve/veya dengesizlik problemi olup olmadığı sorgulanmıştır. Toplamda % 15,2'sinin (n:5) baş dönmesi/sersemlik hissi ve/veya dengesizlik şikayeti vardır. Koklear implant kullanma süresi ve yaş değişkeniyle baş dönmesi/sersemlik hissi-dengesizlik şikayeti durumu arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0,05). Koklear implant kullanım süresi ile VSS ve DHI skorları arasında da anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Hastaların koklear implant memnuniyeti değerlendirmesinde IOI-HA ortalama puanı yüksek elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The goal of the our research was to evaluate subjectively cochlear implant satisfaction and quality of life associated with vertigo/dizziness, imbalance status, and general health of adult patients with cochlear implants. Material and Methods: This research was realized with 33 volunteer participants who implemented to the Ege University Ear Nose and Throat polyclinic and had cochlear implant surgery here, aged 18-65, using regular cochlear implants for at least 3 months and being followed up regularly. Vertigo Symptom Scale (VSS) and Dizziness Handicap Inventory (DHI) to assess participants' complaints of dizziness and lightheadedness, International Hearing Aid Evaluation Inventory (IOI-HA) and Hearing Implant Sound Quality Index (HISQUI) to assess cochlear implant device satisfaction, Short Form-36 (SF-36) surveys were applied to assess general health status. Results: This research was directed with an entire of 33 adult participants using cochlear implants, 17 male (51.5%) and 16 female (48.5%). The volunteers were questioned whether they had dizziness/vertigo and/or imbalance problems. In total, 15.2% (n:5) have complaints of dizziness/vertigo and/or imbalance. No important distinction was found between the cochlear implant usage time and age variable and the state of dizziness/vertigo-unbalance complaint (p>0.05). No important correlation was found between the duration of cochlear implant use and VSS and DHI scores (p>0.05). In the evaluation of participants cochlear implant satisfaction, the mean IOI-HA score was high.