Acil serviste endotrakeal entübasyon uygulanan hastalarda laktat klirensi ve entegre pulmoner indeks (EPI) skorunun mortalite öngörmedeki değerliliği
The valuity of lactate clearance and integrated pulmonary index (EPI) score in prediction of mortality in patients which were endotracheal intubation in the emergency department
- Tez No: 696977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, İlk ve Acil Yardım, Anesthesiology and Reanimation, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Acil serviste entübe edilen hastaların acil takipleri süresince bakılan entegre pulmoner indeks (EPİ) skoru ve laktat klirensinin hastanın mortalitesinin öngörülebilirliğindeki rolünün araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 19 Nisan 2021 ve 19 Ağustos 2021 tarihleri arasındaprospektif gözlemsel kontrollü tanı testi performans çalışması olarak planlandı. Araştırmamıza Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi (EAH)acil tıp kliniğine başvuran, 18 yaş ve üstü, acil serviste endotrakeal entübasyon uygulanan 93 hasta vaka grubuna alındı. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedilerek entübasyon sonrasındaki ilk EPİ skorları 0. dk olarak alındı ve 15 dk boyunca 5'er dk ara ile kaydedildi. İki saat aralıklı bakılan kan gazı laktat değerine göre hesaplanan laktat klirensi kayıt altına alındı. Ek olarak hastaların netleşmiş tanıları ve CPR uygulaması not alındı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 93 olgunun 34(%36,6)'ü kadın, 59(%63,4)'u erkekti (Şekil:12). Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 68,63±17,921 iken çalışmaya dahil edilen kadın hastaların yaş ortalaması 76,00±14,166, erkek hastaların yaş ortalaması 64,39±18,577 olarak tespit edildi (Şekil 11,12). Çalışmamızda kötü prognoz ve mortaliteyi öngörme gücü açısından EPİ skoru 5. dakika, EPİ skoru 10. dakika, EPİ skoru 15. dakika, endtidal co2, ikinci saat laktat değeri ve laktat klirensi anlamlı olarak bulundu. Acil serviste entübasyon uygulanan hastaların ölümlü seyreden hasta grubunun 46'sı (%62,2) erkek, 28'i (%37,8) kadındı. İki grup arasında cinsiyet bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Acil serviste ETE uygulanan hastaların mortal seyreden hasta grubunun yaş ortalaması 72,47±14,638 idi. Acil servis ve yoğun bakım takipleri sonrasında servise alınan hastaların yaş ortalaması 53,68±21,818 idi.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to investigate the role of integrated pulmonary index (EPI) score and lactate clearance in the predictability of patient's mortality during the emergency follow-up of intubated patients in the emergency department. Materials and Methods: This study was planned as a prospective observational controlled diagnostic test performance study between April 19,2021 and August 19, 2021. 93 patients aged 18 years and older who applied to the emergency medicine clinic of Bakırköy Doktor Sadi Konuk Training and Research Hospital (EAH) and underwentend orotracheal intubation in the emergency department were included in the case group. The demographic and clinical characteristics of the patients were recorded, and the first EPI scores after intubation were taken as 0 minutes and were recorded at 5 minutes intervals for 15 minutes. Lactate clearance, which was calculated according to the blood gas lactate value measured at two-hour intervals, was recorded. In addition, the clear diagnosis of the patients and the CPR application were noted. Results: Of the 93 subjects included in the study, 34 (36.6%) were female and 59 (63.4%) were male (Figure: 12).While the meanage of the patients included in the study was 68.63±17.921 (figure), the meanage of the female patients included in the study was 76.00±14.166, and the meanage of the male patients was 64.39±18.577 (Figure 11.12). In our study, EPI score at 5 minutes, EPI score at 10 minutes, EPI score at 15 minutes, endtidal co2, second hour lactate value and lactate clearance were found to be significant in terms of predicting bad prognosis and mortality. Of the patients who underwent intubation in the emergency department, 46 (62.2%) were male and 28 (37.8%) were female. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of gender. The meanage of the mortal patient group of the patients who underwent ETE in the emergency department was 72.47±14,638. The meanage of the patients who were admitted to the service after the emergency and intensive care follow-ups was 53.68±21,818 years.