Yüzeyaltı damla sulama yöntemi ile sulanan kuru fasulyede farklı su uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of different water applications in dry beans irrigated by subsurface drip irrigation system
- Tez No: 696982
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERSOY YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma yüzeyaltı damla sulama yöntemi kullanılarak kuru fasulyede farklı su uygulamalarının, su üretkenliğine (WUE), sulama suyu üretkenliğine (IWUE), suyun ekonomik üretkenliğine (EWUE), verim, kalite parametreleri ve teknolojik değerlere olan etkisini belirlenmeyi amaçlamıştır. Araştırma 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Şeker Enstitüsünde yürütüldü. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kuruldu. Sulama uygulamalarında FAO Penman - Monteith eşitliğinden yararlanılarak referans bitki su tüketimi hesaplanıp bitki katsayısı ile düzeltilerek fasulye bitki su tüketimine (ETc) dönüştürülmüştür. Birikimli ETc değerleri, 60 cm toprak derinliğindeki elverişli kapasitenin % 20 (±5)'sini geçmeyecek şekilde ve birikimli ETc'nin farklı düzeyleri sulama suyu olarak uygulanmıştır. Araştırmada sulama konuları S100:%100ETc, S75:%75 ETc, S50:%50 ETc ve S25:%25 ETc olacak şekilde oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effects of different water applications on water productivity (WP), irrigation water productivity (WPirg), the economic productivity of water (EWP), yield, quality parameters, and technological values in dry beans by using a subsurface drip irrigation system. The research was carried out at the Sugar Institute in 2018 and 2019 years. The experiment was set up in a randomized block design with 3 replications. In irrigation applications, reference crop evapotranspiration was calculated using the FAO Penman - Monteith equation and converted to bean crop evapotranspiration (ETc) by correcting it with the crop coefficient. The cumulative ETc values did not exceed 20% (±5) of the available water capacity at 60 cm soil depth and different levels of cumulative ETc were applied as irrigation water. In the research, irrigation treatments were formed as S100: 100% ETc, S75: 75% ETc, S50: 50% ETc and S25: 25% ETc.