Su kısıtı koşullarında yüzeyaltı damla sulama ile sulanan yoncanın verim ve su kullanım etkinliğinin belirlenmesi
Effects of deficit irrigation application with subsurface drip irrigation on alfalfa yield and water use efficiency
  1. Tez No: 697013
  2. Yazar: TUĞBA YETER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ERSOY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada, diğer kültür bitkilerine oranla suya gereksinimi daha yüksek olan yoncada, farklı sulama suyu uygulamaları altında yüzeyaltı damla sulama yöntemi kullanılarak su kullanım etkinliğinin belirlenmesi amaç edinilmiştir. Araştırma, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak 4 farklı sulama suyu düzeyi (S1: %100 ETc, S2: %80 ETc, S3: %60 ETc, S4: %40 ETc) olacak şekilde 2016-2019 yılları arasında 3 yıl süreyle Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Haymana Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yürütülmüştür. Sulama suyu uygulamaları için öncelikle FAO Penman Monteith eşitliğinden yararlanılarak ETo değerleri iklim istasyonundan otomatik olarak hesaplanmış ve bu veriler bitki katsayısı (Kc) ile düzeltilerek ETc değerleri elde edilmiştir. Günlük ETc değerinin birikimli toplamı, 60 cm toprak derinliğindeki kullanılabilir su tutma kapasitesinin %30±5' ine ulaştığında, birikimli ETc değeri kadar sulama suyu uygulaması yapılmıştır. Araştırmada, konulu sulama suyu uygulamalarının başladığı 2017 yılında 181-453 mm, 2018 yılında 171-427 mm arasında ve 2019 yılında ise 172-431 mm arasında sulama suyu uygulanmıştır. Mevsimlik bitki su tüketim değerleri ise 2017 yılında 391-617 mm, 2018 yılında 448-710 mm ve 2019 yılında 406-631 mm arasında hesaplanmıştır. Biçimlerden elde edilen verim değerleri 2017, 2018 ve 2019 yıllarında uygulanan sulama suyu miktarına bağlı olarak en yüksek S1 konusundan elde edilirken en düşük verim ise S4 konusundan elde edilmiştir. Yetiştirme sezonu içerisinde elde edilen yeşil ot verim değeri 2017 yılında 3408-5064 kg da-1, 2018 ve 2019 yıllarında sırasıyla 3416-5093 kg da-1 ve 3715-5114 kg da-1 arasında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the water use efficiency of alfalfa, which has a higher water requirement compared to other cultivated plants, by using subsurface drip irrigation under different irrigation water applications. The research was carried out for 3 years between 2016-2019 with 4 different irrigation water levels (S1:100%ETc, S2:80%ETc, S3:60% ETc, S4:40%ETc) in 3 replicates according to the randomized block design. The research was carried out at Ankara University Faculty of Agriculture Haymana Research and Application Farm. For irrigation water applications, first of all, using the FAO Penman Monteith equation, ETo values were calculated automatically from the climate station and these data were corrected with the plant coefficient (Kc) and ETc values were obtained. When the cumulative sum of daily ETc value reaches 30±5% of the available water holding capacity at 60 cm soil depth, irrigation water was applied equal to the cumulative ETc value. In the study, irrigation water was applied between 181-453 mm in 2017, when the thematic irrigation water applications started, between 171-427 mm in 2018 and 172-431 mm in 2019. Seasonal plant evapotranspiration values were calculated between 391-617 mm in 2017, 448-710 mm in 2018 and 406-631 mm in 2019. The yield values obtained from the forms were obtained from the highest subject S1, depending on the amount of irrigation water applied in 2017, 2018 and 2019, while the lowest efficiency was obtained from S4. The green grass yield value obtained during the growing season varied between 3408-5064 kg da-1 in 2017, 3416-5093 kg da-1 and 3715-5114 kg da-1 in 2018 and 2019, respectively.