Yenilenebilir enerji kaynaklarının düzenlenmesi, denetlenmesi ve yenilenebilir enerji politikaları
Regulation, inspection of renewable energy resources and renewable energy policies
- Tez No: 697014
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ MÜNCİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yaşanabilir ve temiz bir gelecek için yenilenebilir enerji kaynaklarının, enerji üretim ve tüketimindeki payının artırılması gerekmektedir. Bu payın artırılması ve bilincin oluşturulması görevi ise idarelere düşmektedir. Öncelikle küresel ölçekte devletler yenilenebilir kaynakların kullanımının artırılması yönünde politikalar belirleyecekler ve idareler ise politikaların bir sonucu olarak yenilenebilir enerji teşvik mekanizmalarını sistemlerine entegre ederek gerekli yargısal ve idari düzenlemeleri gerçekleştireceklerdir. Bir kamu hizmeti niteliği taşıyan elektrik üretim, iletim ve dağıtım faaliyetlerinde yenilenebilir kaynaklarının rolünün artırılmasında özel tüzel kişiler ve idareler iş birliği yaparak bir sonuca ulaşabileceklerdir. Bu tezin amacı, yenilenebilir enerji alanını idare hukuku boyutuyla inceleyerek, yenilenebilir kaynakların düzenlenmesi ve denetlenmesinde, kurumların yetki ve sorumluluklarının belirtilmesi ve politikalar bağlamında tartışılmasıdır. Bu doğrultuda öncelikle enerji ve enerji kaynaklarına yer verilmiş, yenilenebilir enerji kaynaklarını düzenleyen ve denetleyen kurumlara ve görevlerine değinilmiş, kanuni düzenlemeler ele alınmış, elektrik faaliyetlerinin kamu hizmeti boyutu tartışılmış ve yenilenebilir enerji politikalarının dünyadaki ve Türkiye'deki uygulamaları izah edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
For a sustainable and clean future, the share of renewable energy sources in energy production and consumption should be increased. The task of increasing this share and raising awareness falls on the administrations. First of all, states on a global scale will determine policies to increase the use of renewable resources, and administrations will integrate renewable energy incentive mechanisms into their systems as a result of the policies and carry out necessary judicial and administrative regulations. Private legal entities and administrations will cooperate to achieve a result in increasing the role of renewable resources in electricity generation, transmission and distribution activities, which have the characteristics of a public service. The aim of this thesis is to examine the field of renewable energy in terms of administrative law, to specify the authorities responsibilities of institutions in the regulation and control of renewable resources and to discuss them in the context of policies. In line with this priority given to energy and energy resources, touched on regulating renewable energy sources and monitoring organizations and duty, legal regulations and the, public service dimension of electrical activity were discussed and the practice of renewable energy policies in the world an in Turkey has been tried to be explained.