Rosmarinik asitin nöropatik ağrı üzerine etkisi ve olası mekanizmaları
Effect of rosmarinic acid on neuropathic pain and possible mechanisms
  1. Tez No: 697076
  2. Yazar: ALPER AHMET KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN BEKTAŞ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan mevcut ilaçlar ile varolan problemler nedeniyle daha etkin ve güvenilir yeni ilaçların geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu tez çalışmasında geniş doz aralığında güvenli olduğu gösterilen doğal antioksidan olan rosmarinik asitin 10, 20, 40 mg/kg, i.p., dozlarda rosmarinik asitin kronik konstriksiyon hasarı ile oluşturulmuş nöropatik ağrı modelinde, dinamik plantar test ile göstermesi olası olan antiallodinik etkinliğinin değerlendirilmesi ve antiallodinik etkinlikte adrenerjik ve opioiderjik mekanizmaların olası rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Rosmarinik asitin antiallodinik etki gösterdiği belirlenmiş, etkinin lokomotor aktiviteden bağımsız olarak gözlenmesi ve gözlenen etkinin klinikte sıklıkla nöropatik ağrı için reçetelenen pregabalin ile benzer seviyelerde ve sürede gerçekleştiriyor olması bir avantaj olarak değerlendirilmiştir. Gözlenen antallodinik etkinliğine opioid ve adrenerjik reseptör uyarımının aracılık ettiği ve α2 adrenerjik reseptör stimülasyonun antiallodinik etkiye katkı sağlayan primer olay olduğu belirlenmiştir. Bu tez çalışmasından elde edilen veriler; rosmarinik asitin nöropatik ağrı yönetiminde kullanılabilme potansiyeli olduğunu ortaya koyarken, yeni tedavi yaklaşımlarına katkıda bulunacak preklinik veriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
More effective and safer new drugs are on demand in the treatment of neuropathic pain due to the existing problems with currently used drugs. In this thesis, it was aimed to investigate the possible antiallodynic effect of 10, 20 and 40 mg/kg rosmarinic acid, a natural antioxidant which is shown to be safe in a wide dose range, on the chronic constriction injury-induced neuropathic pain model using dynamic plantar test, and the contribution of adrenergic and opioidergic mechanisms in its activity. Rosmarinic acid showed antiallodynic effect independently of locomotor activity and the observed effect was considered advantageous due to similar level and duration to that of commonly prescribed neuropathic pain drug, pregabalin. It was determined that the observed antiallodynic activity is mediated by opioid and adrenergic receptor stimulation and that α2-adrenergic receptor stimulation is the primary event contributing to the antiallodynic effect. The data obtained from this thesis demonstates the potential use of rosmarinic acid in neuropathic pain and presents preclinical data that will contribute to new treatment approaches.