Üstel fonksiyon yöntemiyle tam çözümlerin bulunması
Finding the exact solutions by exp function method
  1. Tez No: 697105
  2. Yazar: AZRA ELİAÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PANDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasında, üstel fonksiyon yöntemi incelenmiştir. Bu yöntem lineer olmayan kısmi türevli diferansiyel denklemlerin tam çözümlerinin bulunmasını sağlar. Üstel fonksiyon yöntemi sırasıyla lineer olmayan Van der Waals denklemi ve kompleks katsayılı Kundu-Eckhaus denklemine uygulanmıştır. Ele alınan yöntem sayesinde bu denklemlerin tam çözümleri elde edilmiştir. İncelenen denklemlerin farklı yöntemlerle bulunan tam çözümleri ile bu çalışmada elde edilen tam çözümlerin karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca, Van der Waals denklemi ve kompleks katsayılı Kundu-Eckhaus denkleminin elde edilen yeni tam çözümlerinin fiziksel davranışlarını belirleyebilmek için iki ve üç boyutlu grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the exponential function method was examined. This method allows to find exact solutions of the nonlinear partial differential equations. The exponential function method was applied to the nonlinear Van der Waals equation and Kundu-Eckhaus equation with complex coefficient, respectively. Exact solutions of these equations are obtained by applying the considered method. The exact solutions of the examined equations found by different methods were compared with the exact solutions obtained in this study. In addition, two- and three-dimensional graphs are drawn to determine the physical behavior of the new exact solutions of the Van der Waals equation and the Kundu-Eckhaus equation with complex coefficients.