Tüketicilerin gıda güvenliği konusunda bilinç düzeylerinin ölçülmesi: Almanya, Macaristan ve Türkiye karşılaştırma çalışması
Evaluation of consumers food safety knowledge: Germany, Hungary and Turkey comparison study
- Tez No: 697114
- Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda gıda güvenliği insan sağlığı ve ekonomik boyutlar nedeniyle tüm ülkelerde önemi gittikçe artan bir konudur. Gıda güvenliğinde aktif ve etkili rol oynayan, ürünü bizzat talep eden tüketicilerdir. Dolayısıyla gıda güvenliği ile ilgili tüketici bilincinin belirlenmesi önemli bir konudur. AB ile uyum sürecinde Türkiye için gıda güvenliği önemli konuların başındadır. Bu gerekçeler ışığında Şubat-Mart 2021 tarihleri arasında İstanbul, Frankfurt ve Budapeşte şehirlerinde 18 yaş ve üzeri tüketiciler ile gıda güvenliği bilinç düzeyini ölçmek adına anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi için tanımlayıcı istatistiksel methodlar kullanılmıştır. Tüketicilerin yaşadıkları ülke için elde edilen Post-Hoc LSD testi sonuçlarına göre, grup değişkeninin diğer grup değişkenleri ile arasında farklılık olup olmadığına ilişkin olasılıkları hesaplanmıştır. Alman tüketicilerin; gıda tüketim sürecindeki riskler, ambalajsız gıda ürünleri, gıdalarda mikrobiyel ve kimyasal riskler, gıdalardaki kimyasal riskler, gıda satın almada mikrobiyel üreme ve gıda saklama koşulları hakkında bilgi düzeyi ile gıda satın alımı ve saklanmasına yönelik özenli davranış, gıda hazırlamada hijyen kurallarına uyması Türk ve Macar tüketicilerden yüksektir. Gıdalardaki risklere karşı genel bilgi düzeyi, riskli durumlarda yetkili mercilere şikayet etme konusunda davranış düzeyi ise sırasıyla Almanya, Macaristan, Türkiye şeklindedir. Gıda satın alma ve hazırlamada risklere karşı bilgi düzeyi ise sırasıyla Almanya, Türkiye ve Macaristan şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Recently, food safety has become a subject of growing importance due to personal health and economical dimensions all over the world. Consumer demand for food product have significant role towards food safety. Their knowledge towards food safety should be considered. In the light of these facts, our study's conducted between February-March 2021 İstanbul, Frankfurt and Budapest among 300 people who aged 18 and older with questionnaire study. IBM SPSS version 21 was used to evaluate the obtained data and also descriptive statistical methods were used to evaluate the data. According to the Post-Hoc LSD test results obtained for the each county. Differences were determined depending on the calculated (.sig) value of the groups. German consumers; Food consumption process risk knowledge, unpackaged food products knowledge, Food microbial and chemical risks knowledge, food chemical risks knowledge, microbial growth during food purchasing knowledge, food storage conditions knowledge and food buying behaviour, storage with hygiene rules in food preparation are higher than Turkish and Hungarian consumers. General food risks knowledge and behaviour level about complaining to the competent authorities in risky situation German consumer knowledge is higher than Hungarian consumer and Hungarian consumer knowledge is higher than Turkish consumers. Food risks during purchasing and preparing knowledge German consumers better than Turkish consumers. Turkish consumers are better than Hungarian consumers.