Respiratuvar distres sendromu tanısı alan prematüre bebeklerin kan plazma örneklerinde CRP, IL6, fibrinojen, alfa 1 antikimotripsin ve alfa 1 antiproteinaz düzeylerinin RDS şiddeti ile ilişkisi
The relationship between respiratory distress syndrome intensity and CRP, IL6, fibrinogen, alpha-1 antichymotrypsin, alpha-1 antiproteinase levels in blood plasma samples of preterm babies with respiratory distress syndrome
- Tez No: 697169
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DUYGU ÖZEL DEMİRALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biology, Biotechnology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Respiratuvar distres sendromu (RDS) prematüre bebeklerde, surfaktan eksikliğine bağlı gelişen bir hastalıktır. Hastalarda morbidite ve mortaliteyi arttıran bir nedendir. Respiratuvar distres azalan kompliyans ve pulmoner ödemle karakterizedir. Bu değişiklikler alveollerde kollapsa neden olur. Böylece alveoller düzeyde gaz değişimi bozulur. Doğumdan hemen sonra alveolar epitelyum hücrelerinde nekroz gelişir ve bu hücrelerin yerinde hiyalen membranlar oluşmaya başlar. Dilate hava yollarını çepeçevre saran hiyalen membranlar, hasarlı epitelyum ve kapillerlerden akciğer yüzeyine sızan plazma proteinlerinin koagülasyonu sonucu ortaya çıkar. Surfaktan eksikliği ile birlikte ortaya çıkan enflamatuvar yanıt sendromu, patolojik bulguların gelişmesine yol açan en önemli nedenlerden birisidir. Çok düşük doğum ağırlıklı (gebelik haftası
Özet (Çeviri)
Respiratory distress syndrome (RDS) is a disease that develops in premature babies due to surfactant deficiency. It is a cause that increases morbidity and mortality in patients. Respiratory distress is characterized by decreased lung compliance and pulmonary edema. These changes cause collapse in the alveoli. So gas exchange at the alveolar level has disrupted. It is the necrosis of alveolar epithelium cells that occurs within the first half hour after birth and hyaline membranes replace instead of epithelial cells detached from the basement membrane. Coagulation of plasma proteins leaking from damaged capillar epithelium to the lung surface creates hyaline membranes surrounding the airways. Inflammatory response syndrome occurring with surfactant deficiency is one of the reasons leading to the development of pathological findings. 59 premature babies with very low birth weight (gestational week