Ergenlerde hedoninin impulsivite ve benlik saygısı ile ilişkisi
Relationship of hedonine with impulsivity and self-esteem inadolescents
- Tez No: 697168
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ergenlik dönemi gelişimsel açıdan oldukça zorlayıcı geçen ve birçok psikolojik bozukluğun başlangıcı için riskli bir döneme karşılık gelmektedir. Araştırmamızda, bireyin ruh sağlığı açısından aynı zamanda ergenlik dönemi sürecinde de oldukça önemli olan, literatürde daha çok öznel iyi oluş, mutluluk ve yaşam doyumuna karşılık gelen hedoninin, dürtüsellik ve benlik saygısı düzeyleri ile ilişkisi incelenmiştir. Bu ilişki incelenirken öncelikle katımcıların duygudurum bozukluğu yönünden de bir incelemesi gerçekleştirilmiş olup verilere göre sağlıklı bir örnekleme sahip olunduğu bulunmuştur. Araştırmaya 118 ortaokul ve lise öğrencisi katılım sağlamıştır. Katılımcılara; Sosyodemografik Bilgi Formu, Duygudurum Bozuklukları Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği ve Snaith-Hamilton Hoşnutluk Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Snaith-Hamilton Haz Ölçeği ile, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bunun yanında Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ile, Barratt Dürtüsellik Ölçeği alt boyutları ve ölçek toplam verileri ile de pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Duygudurum Bozuklukları Ölçeği ve Barratt Dürtsellik Motor Dürtüsellik alt boyutu ve test toplam verileri arasında da anlamlı düzeyde ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Adolescence is a very challenging period and it is risky for the beginning of many psychological disorders. In our study, the relationship of hedonine, which is also very important in terms of mental health of the individual, during the adolescence period, which corresponds to subjective well-being, happiness and life satisfaction, with impulsivity and self-esteem levels was investigated. While examining this relationship, first of all, a review of the participants in terms of mood disorder was carried out and it was found that there was a healthy sample according to the data. 118 middle and high school students participated in the study. Participants; Sociodemographic Information Form, Mood Disorders Scale, Barratt Impulsivity Scale, and Snaith-Hamilton Satisfaction Scale were applied. According to the findings; A significant relation was found between Snaith- Hamilton Pleasure Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale. In addition, Rosenberg Self-Esteem Scale, Barratt Impulsivity Scale sub-dimensions and scale total data were found to be positively significant. It was also found that there was a significant relationship between Mood Disorders Scale and Barratt Impulsivity Motor Impulsivity subscale and total test data.