Yetişkin bireylerde problemlerle başa çıkma tutumları ve öz yeterliliklerinin psikolojik iyi oluş düzeyleri ile aralarındaki ilişkinin incelenmesi
Adult problem solving skills and self-efficacy study of relationship between levels of psychological well-being
- Tez No: 697170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırmanın kapsamı zorlu ve problemli durumlar karşısında yetişkin bireylerin kullandıkları başa çıkma metotları ve kendilerine yönelik öz yeterlilik inanç ve algılarının psikolojik iyi oluşları üzerindeki etkisinin araştırılması yönündedir. Araştırmanın amacı doğrultusunda 20-45 yaş arası yetişkin 84 kadın, 90 erkek olmak üzere 174 adet gönüllü katılımcıyla çalışılmıştır. Araştırma İstanbul ili ile sınırlıdır. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu ile birlikte Başa Çıkma Tutumları Ölçeği, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Genel Öz Yeterlilik, Başa Çıkma Stratejileri İle Psikolojik İyi Oluş Düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Pearson Korelasyon Analizi ve Linear Regresyon analiziyle değerlendirilme yapılmıştır. Ayrıca Sosyodemografik bilgiler açısından cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyleri, yaş için Bağımsız Gruplara yönelik t-Testi kullanılmıştır. Araştırmada Öz Yeterlilik değişkeninin Psikolojik İyi Oluş üzerinde anlamlı bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur. Başa çıkma tutumlarını değerlendirme ile psikolojik iyi oluş arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Araştırmanın Sosyodemografik Bilgi Formunda yer alan değişkenler sonucuna göre kadın katılımcıların Başa çıkma stratejilerinin erkek katılımcılara göre anlamlı derecede farklılaştığı ve yüksek olduğu bulunmuştur. Diğer taraftan erkek katılımcıların Madde kullanımı, Şakaya vurma puanları kadın katılımcılara göre anlamlı derecede farklılaştığı ve yüksek olarak saptanmıştır. Evli katılımcıların Başa çıkma stratejilerinin bekar katılımcılara göre anlamlı derecede farklılaştığı ve yüksek olduğu bulunmuştur. Eğitim düzeyleri lise ve üzerinde olan katılımcıların Başa çıkma stratejilerinin eğitim düzeyi lise ve altında olan katılımcılara göre anlamlı derecede farklılaştığı ve yüksek olduğu bulunmuştur. Analiz sonucuna göre Başa çıkma stratejilerinin yaşa göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The scope of the research is to examine coping methods used by adults facing difficult and challenging situations, as well as the impact of perceptions and self-efficacy beliefs on their psychological well-being. 174 volunteers, 84 women and 90 men, aged 20 to 45 were studied for the purpose of the research. The research is limited in the Istanbul Province. Together with the form of socio-demographic information, the participants were offered the Attitude Scale to Overcoming Obstacles, the General Scale of Self-efficacy and the Scale of Psychological Well-being. The data were analyzed using the SPSS program. Pearson's correlation analysis and linear regression analysis were used to investigate the relationship between overall self-efficacy, coping strategies, and levels of psychological well-being. In addition, in terms of socio-demographic information, a t-test for independent groups was used to determine sex, marital status, educational level and age. The study found that the self-efficacy variable is an important indicator of psychological well-being. There was no statistically significant association between coping attitude scores and psychological well-being. Based on the results of the variables in the sociodemographic information form of the study, it was found that the coping strategies of the female participants were significantly different and higher than those of the men. On the other hand, the rates of Substance Use and Joking in male participants were found to differ significantly from female participants and were found to be high. It was found that the strategies for coping with stress among married participants varied significantly and were higher than those of single participants. It was found that the coping strategies of participants whose educational level was intermediate and higher differed significantly and were higher than those of participants whose educational level was intermediate and lower. Based on the results of the analysis, it was found that coping strategies differ significantly depending on age.