South African and Turkish financial system development: A comparative analysis
Güney Afrika ve Türk finans sisteminin gelişimi: Karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 697176
  2. Yazar: KHADIJO ALI MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHİT FERHAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, Güney Afrika ve Türkiye'nin finansal sistem gelişimini karşılaştırmaktı. Finansal sistem gelişiminin karşılaştırması finansal kurumlar, finansal araçlar ve finansal düzenlemeler üzerinden yapılmıştır. Düzenlemenin Kamu Çıkarı Teorisi (Pigou, 1938) ve finansal aracılık teorisi (Rothschild ve Stiglitz, 1976) çalışmaya demir attı. Kamu yararı düzenleme teorisi finansal düzenleme değişkeninin temelini oluşturmak için kullanılırken, finansal aracılık teorisi, finansal sistem gelişimi kavramının tamamını ve ekonominin büyümesine katkısını açıklamaya yardımcı oldu. Çalışmada Güney Afrika ve Türkiye odaklı betimsel anket tasarımı benimsenmiş ve nüfus sayımı kullanılmıştır. 10 yıllık bir dönemi kapsayan ikincil veriler toplanmış ve analiz, bağımsız t-testi ve tek yönlü Varyans Analizini kapsayan tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak yapılmıştır. Sonuçlardan Türkiye ve Güney Afrika finans piyasası aracı arasında önemli bir fark var. Türkiye ve Güney Afrika mali düzenlemeleri arasında önemli bir fark yoktur. Çalışma, Türkiye ve Güney Afrika'daki ticari bankaların üst düzey yöneticilerinin yanı sıra sigorta şirketlerinin pazar varlığını ve dolayısıyla daha fazla penetrasyon ve pazar derinliğini artırmak için satıcılığa daha fazla kaynak yatırması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The motivation of the present study was to compare the financial system development of South Africa and Turkey. The comparison of the financial system development was done along financial institutions, financial instruments and financial regulations. The Public Interest Theory of Regulation (Pigou, 1938) and the financial intermediation theory (Rothschild & Stiglitz, 1976) provided anchorage to the study. While the public interest theory of regulation was used to underpin the variable of financial regulation, financial intermediation theory helped in explaining the whole concept of financial system development and its contribution towards the growth of the economy. The study adopted descriptive survey design focusing on South Africa and Turkey and census was used. Secondary data was collected covering a period of 10 years and the analysis was done using descriptive and inferential statistics covering independent t-test and one way Analysis of Variance. From the results, there is significant difference between the Turkish and South Africa financial market instrument. There is no significant difference between Turkish and South Africa financial regulation. The study recommends that the senior managers of the commercial banks in Turkey and South Africa as well as the insurance firms should invest more resources in salesmanship so as to increase market presence and thus more penetration and market depth.