Yenilenebilir enerji kaynakları işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve vergilendirilmesinin incelenmesi: Bir uygulama
Investigation of accounting and taxation of renewable energy resources transactions: An application
  1. Tez No: 697180
  2. Yazar: ÖZLEM ERİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İşletme, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Teknolojik gelişmeler ve sanayileşmenin etkisi ile elektrik tüketimi sürekli artış göstermektedir. Fosil yakıtlara karşı yenilenebilir enerji kaynakları en güçlü alternatif olarak değerlendirilmektedir. Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları yönünden yüksek potansiyele sahip bir ülkedir. Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırımlarının artması yönünde Yenilenebilir Enerji Kanunu çıkarılmış; 5346, 2644 ve 5627 sayılı kanunlar kapsamındaki teşviklerle yatırımcılara bir çok kolaylık sağlanmıştır. Vergi muafiyetleri ve vergi indirimleri de sektörü cazip hale getirmektedir. Yenilenebilir enerji kaynakları işlemlerinin muhasebeleştirilmesi kapsamında muhasebe organizasyonu sektörel bazı farklılıklar dışında tüm işletmelerde benzer yapıdadır. Ancak işlemler muhasebesel olarak kayıt altına alınacağında dikkat edilmesi gereken bazı özellikli durumlar vardır. Bu çalışmada yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgi verilmiş, yenilenebilir enerji sektöründeki işletmelerin muhasebe organizasyonu oluşturulurken ve muhasebe kayıtları yapılırken dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedilmiş, sektöre sağlanan teşvikler açıklanmıştır. Konu ile ilgili olarak Batman Biyogaz Enerji Santrali'nde bir uygulama yapılmış, yatırım ve üretim dönemi maliyetleri belirlenmiştir. Gelir ve giderler hesaplanarak elde edilen veriler kapsamında tesis, muhasebesel ve vergisel açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electricity consumption is steadily increasing with the impact of technological development and industrialisation. Renewable energy sources are considered the strongest alternative to fossil fuels. Turkey is a country with high potential for renewable energy sources. The Renewable Energy Law was created to increase investment in renewable energy in Turkey. Investors have been offered a lot of comfort with incentives under Laws 5346, 2644 and 5627. Tax exemptions and tax reductions also make the sector attractive. In the context of accounting for renewable energy transactions, the accounting is similar in all business sectors, except for some sectoral differences. However, there are some specific situations that should be taken into account when accounting for the organisation transactions. This study provides information on renewable energy sources, mentions the aspects that need to be taken into account when preparing the accounting organisation and accounting records of companies in the renewable energy sector and explains the incentives for the sector. At the Batman Biogas Power Plant, an application was made on this subject and the investment and production costs were determined. Within the framework of the data obtained through the calculation of income and expenses, the plant was audited in terms of accounting and taxation.