Okuma gelişim programının okuma güçlüğü üzerindeki etkisi: Biçimlendirici deneme araştırması
The effect of reading development programme on reading difficulties: A formative experimental research
- Tez No: 697201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KUŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Araştırmanın amacı, okuma güçlüğü yaşayan ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin okuma becerileri ile okumaya yönelik motivasyonlarını geliştirmek üzere tasarlanan“Okuma Gelişim Programı”nın etkisini incelemektir. Araştırmada biçimlendirici deneme deseni kullanılmıştır. Araştırma, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Kırıkkale il merkezinde bulunan bir devlet okulunda gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örnekleme yönteminin tercih edildiği araştırmaya 5 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi katılmıştır. Katılımcı öğrencilerin okuma becerilerini ve okumaya yönelik motivasyonlarını geliştirmek amacıyla okuma stratejilerinden oluşan“Okuma Gelişim Programı”hazırlanmıştır.Sekiz hafta boyunca toplam 25 ders saatinin uygulandığı bu programın son bölümü Covid-19 salgını sebebiyle uzaktan eğitim yapılarak çevrim içi etkinliklerle tamamlanmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Veli Bilgi Formu”“Okuduğunu Anlama Metinleri ve Anlama Soruları”,“Okuma Prozodisi Rubriği”,“Formel Olmayan Okuma Envanteri”ve“Okuma Motivasyonu Profili”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda uygulama sonrasında öğrencilerin akıcı okumanın okuma hızı boyutunda beklenen düzeyde gelişim göstermediği ancak prozodi ve kelime tanıma becerilerinin geliştiği belirlenmiştir. Bunlara ek olarak uygulanan programın öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerini ve okuma motivasyonlarını geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmacılara programın farklı özellikteki öğrencilerdeki etkisinin araştırılması konusunda, öğretmenlere ise programın uygulanması konusunda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of the“Reading Development Program”designed to improve the reading skills and reading motivation of primary school third grade students with reading difficulties. Between the 2020-2021 academic years, 5 primary school 3rd graders who were studying in public schools in Kırıkkale provincial center participated in the research. Purposeful sampling method has been used for the selection of the participants. In order to improve students' reading skills and reading motivation, a story-based“Reading Development Program”consisting of reading strategies was prepared.“Reading Development Program”was applied to students for 8 weeks and 25 lesson hours. Since the schools switched to distance education due to the pandemic, the second half of the application was carried out with distance education.“Personal Information Form”,“Parent Information Form”,“Reading Comprehension Texts and Comprehension Questions”,“Reading Prosody Rubric”,“Informal Reading Inventory”and“Reading Motivation Profile”were used as data collection tools in collecting research data. In line with the findings obtained from the research, it was determined that after the application, the students did not develop at the expected level in the reading speed dimension of fluent reading, but their prosody and word recognition skills improved. In addition to these, it was concluded that the program applied improved the reading comprehension skills and reading motivation of the students. Suggestions were made to the researchers about investigating the effect of the program on students with different characteristics, and to the teachers about the implementation of the program.