Hareketli grafik kapsamında tipografi ve yeni medya sanatı
Typography and new media art within the scope of motiongraphics
- Tez No: 697222
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI YAKUP ÖZTUNA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Hareket, iletişimde en ilgi uyandırıcı ve dikkat çekici unsurlardan birdir. Görsel ve görüntü temelli iletişim mecralarında hareket sadece ilgi değil çekmek için değil ayrıca ek anlam katarak başarılı bir iletişim süreci inşasında katkı sağlamaktadır. Bu inşa sürecinin en aktif aktörlerinden bir olan grafik tasarım, yıllarca basılı medya sınırları içerisinde evrimine devam etmiştir. Lakin günümüz ekran temelli iletişim araçların yaygınlaşması sonucunda grafik tasarımcılar için yeni alanlar açıldığını görmekteyiz. Ekranların kişiselleşmesi teknolojik firmaların özelleşmiş aygıtları, daha cazip ve daha canlı görünümde sunmak adına hareketli içeriklerle olan talebin artmasına sebep olmuştur. Günümüz medyasında, karşılaştığımız dinamik görsel öğelerin yüzdesi, statik ögelere nazaran büyük bir farklılık göstermektedir. Hareketli grafiklerin artışı sadece bunlarla sınırlı kalmayıp aynı zamanda sanatsal aktivitelerde ve etkileşimli tasarımlarda da büyük bir yer kaplamaktadır.“Hareketli Grafik Kapsamında Tipografi ve Yeni Medya Sanatı”adlı çalışmada hareketli grafiklerin tanımı ve üretim aşamaları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Farklı mecralarda kullanımı incelendikten sonra, günümüz multimedyasında önemli bir yer kapladığı tespit edilmiştir. Tipografi bir hareketli element olarak nasıl kullanıldığı detaylı bir şekilde ele alınarak yeni medya sanatında kullanım şekilleri incelenmiştir. Yeni medya sanatı ve yeni medya mecraları gibi geniş bir çerçevede, hareketli grafiklerin kullanım alanları incelenerek grafik tasarımcının bu alanlarda üstlendiği roller ele alınmıştır. Bu alanlar içerisinde grafik tasarımın geleceğine dair öngörüler de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Motion is one of the most intriguing and striking censors in communication. Motion in visual and image-based communication channels not only attracts attention but also contributes to the construction of a successful communication process by adding additional meaning. Graphic design, which is one of the most active actors of this construction process, has continued its evolution within the boundaries of print media for years. However, as a result of the widespread use of today's screen-based communication tools, we see that new areas are opened for graphic designers. The personalization of screens has led to an increase in the demand of technological companies with animated content in order to present the specialized devices in a more attractive and more vivid appearance. In today's media, the percentage of dynamic visual elements we encounter varies greatly from the static element to the evil eye. The increase of motion graphics is not limited to these but also takes a large place in artistic activities and interactive designs. In the study titled“Typography and New Media Art within the Scope of Motion Graphics”, the definition and production stages of motion graphics were discussed in detail. After examining its use in different media, it has been determined that it occupies an important place in today's multimedia. How typography is used as a moving element is discussed in detail and its usage in new media art has been examined. The roles of the graphic designer in these areas are discussed by examining the usage areas of motion graphics in a wide framework such as new media art and new media channels. In these areas, predictions about the future of graphic design are also presented.