Yerçekimi destekli ısı borusunun pasif soğutma olarak fotovoltaik panel üzerindeki etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of gravity assisted heat pipe as a passive cooling on the photovoltaic panel
- Tez No: 697246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yeryüzünde hemen her ülkedeki insanların yaşam koşulları, o ülkedeki endüstrinin gelişmesine bağlıdır. Endüstrideki gelişmeler ise enerji tüketimine bağlıdır. Fosil yakıtların tüketilmesine karşı en iyi alternatif, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmektir. Üstelik güneş enerjisi fosil yakıtlar gibi elektrik enerjisine dönüştürülürken çevreye zarar vermez ve küresel ısınmadan korur. Ayrıca fosil yakıtların muhafaza edilerek gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlar. Bu çalışmamızda, PV sistemlerinin daha verimli çalışmaları için soğutma sistemini ele aldık. Ayrıca yerçekimi destekli ısı borusunun pasif soğutma olarak fotovoltaik panel üzerindeki etkisinin deneysel olarak araştırılmasını sunduk. Soğutma sistemlerinin çeşitli yöntemleri olmakla birlikte, çalışmamızda yapmış olduğumuz fotovoltaik panellerde pasif soğutma tekniklerinden ısı borusunun soğutucu olarak kullanımı üzerine deneysel bir çalışma gerçekleştirdik. Yapılan çalışma sonucunda saf su bazlı panelin gerilim değeri etanol ve referans panelin geriliminden daha yüksek düzeyde ölçüldü. Çıkış gücü hesabı yapıldığında ise saf su bazlı panelin güç çıkışı etanol ve referans panele göre daha yüksek değerde ölçüldü. Güneş panellerine ısı boruları entegre edildiğinde sıcaklığın düşmesiyle verimliliklerinde artış olabileceği gösterildi. Bu çalışma alanında özgün bir yapıya sahip olup daha önce denenmeyen bir teknik ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The standard of living of people in any country mainly depends on the industrial growth of that country, which in turn depends on the energy availability and energy consumption. The best alternative to fossil fuels is to convert solar energy into electrical energy. Moreover, while converting solar energy into electrical energy like fossil fuels, it does not harm the environment and protects it from global warming, as well as preserving fossil fuels for future generations. In this study, we investigated the cooling system for more efficient operation of PV systems. We also presented the experimental investigation of the effect of gravity assisted heat pipe as passive cooling on photovoltaic panel. Although there are various methods of cooling systems, we conducted an experimental study on the use of heat pipe as a cooler, one of the passive cooling techniques in photovoltaic panels that we have done in our study. As a result of the study, the voltage value of the pure water based panel was measured at a higher level than the voltage of the ethanol and reference panel. When the output power was calculated, the power output of the pure water-based panel was measured at a higher value than the ethanol and reference panel. It has been shown that when heat pipes are integrated into solar panels, their efficiency can increase with a decrease in temperature. This study area has a unique structure and was carried out with a technique that has not been tried before.