Böğülerin (Arachnida: Solifugae) keliserlerinde bulunan patojenik bakterilerin identifikasyonu
Identification of pathogenic bacteria found in chelicerae of solifugae (Arachnida: Solifugae)
- Tez No: 697248
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SEYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Böğülerin keliser yapılarında hangi patojen mikroorganizmaları bulundurdukları henüz bilinmemektedir. Son yıllarda halk arasında ve medyada böğülerin zehirli oldukları ile ilgili haberlerin artması, bu canlılara olan korku ve olumsuz önyargıları arttırmakta ve bu konunun araştırılması gerekliliğini zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; böğülerin keliserlerinde mikroorganizmaların var olup olmadığını araştırmak, eğer varsa bu mikroorganizmaların tıbbi öneme sahip patojen mikroorganizmalar olup olmadıklarını belirlemektir. Bu amaçla 14 farklı böğü üzerinde çalışma yapılarak keliserlerinden sürüntü yöntemiyle örnekler alınmıştır. Bakteri üremesi görülen mikrobiyolojik kültürlerden bakteri izolasyonu yapılarak Matriks Destekli Lazer Dezorpsiyon İyonlaştırma Uçuş Zamanı Kütle Spektrometrisi (MALDI-TOF MS) yöntemi kullanılarak bu bakteriler tanımlanmıştır. Tanımlama işleme sonucunda 13 farklı bakterinin böğülerin keliserlerinde olduğu tespit edilmiş olup bunlardan 10 tanesinin patojen bakteri olduğu belirlenmiştir. Tanımlanan bu patojen bakterilerden Enterobacter hormaechei/E. cloacae, Enterobacter asburiae ve Bacillus cereus ölümcül bir enfeksiyon olan Nekrotizan Fasiit'e yol açabilecek bakterilerdendir. Bu çalışma böğülerin keliserlerinde patojen bakterilerin varlığını ortaya koyan ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The pathogenic microorganisms on the surface of chelicerae of solpugids are not known yet. In recent years, because of the increase in the news about the idea that is be poisonous of the soliphugids among the public and the media increases the fear and negative preconceived opinion against these creatures have to investigate this issue. The aim of this study is to investigate the presence of microorganisms on the surface of chelicerae of solpugids, to determine whether these microorganisms are medically important pathogenic microorganisms. For this purpose, 14 of live solpugid specimens were investigated and were taken from swab samples from their chelicerae. Isolation of microorganisms by microbiological culture, identification of microorganisms with Matrix Assisted Laser Desorption Ionization-Time of Flight Mass Spectrometry (MALDI-TOF MS) system. As a result of the identification process, it was determined that 13 different bacteria were found in the chelicerae, and 10 of them were determined to be pathogenic bacteria. From identified bacteriai Enterobacter hormaechei/E. cloacae, Enterobacter asburiae ve Bacillus cereus that can cause Necrotizing Fasciitis, a deadly infection. This study is the first to reveal the presence of pathogenic bacteria in the chelicerae of solfugids.