The impact of military expenditures on economic growth in Turkey
Türkiye'de askeri harcamaların ekonomik büyüme üzerine etkisi
- Tez No: 697279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Askeri harcamalarının büyümeyle ilişkisi literatürde çok araştırılan bir konudur. Bu tezin amacı Türkiye'de savunma harcamaları ile ekonomik büyüme ve ekonomik büyümeyle bağlantılı bazı makroekonomik göstergeler arasındaki ilişkiyi 2000-2020 dönemi için incelemektir. Tezde diğer çalışmalardan farklı olarak iki ayrı veri seti kullanılmıştır. Bu dönem için savunma harcamaları ve ekonomik büyüme ilişkisi hem uluslararası verilerden hazırlanan SIPRI veri seti hem de bütçe verilerinden hazırlanan veri seti olmak üzere iki ayrı veri setiyle Granger Nedensellik Analizi ile test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, Türkiye'de savunma harcamalar ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü bir ilişkinin varlığı tespit edilirken büyümeyle ilişkili olarak incelenen gayri safi yurt içi tasarruflar arasında tek yönlü bir ilişki bulunurken işsizlik ve dış ticaret dengesi rakamları ile savunma harcamaları arasında bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between military expenditures and growth is a subject that has been extensively researched in the literature. The aim of this thesis is to examine the relationship between defense expenditures and economic growth and some macroeconomic indicators related to economic growth for the period of 2000-2020 in Turkey. Different from other studies, two separate data sets were used in the thesis. For this period, the relationship between defense expenditures and economic growth was tested with Granger Causality Analysis with two separate data sets, both the SIPRI data set prepared from international data and the data set prepared from national budget data. According to the results of the analysis, there is a bidirectional relationship between defense expenditures and economic growth in Turkey, while there is a one-way relationship between the gross domestic savings analyzed in relation to growth, but no relationship can be found between unemployment and foreign trade balance figures and defense expenditures.