Askeri harcama türlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigating the effects of military spending types on economic growth
  1. Tez No: 886244
  2. Yazar: FURKAN DAYANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF DESTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ekonomik büyüme olgusunun hangi faktörlere bağlı olduğuna dair araştırmalar iktisat biliminin daima önemli bir araştırma konusu olarak kabul edilmektedir. Son yıllarda, askeri harcamaların yalnızca ülkelerin savunma ihtiyacını karşılama görevine hizmet etmediği, aynı zamanda askeri alanda yapılan teknoloji yatırımlarının teknolojik yayılım etkisi ile diğer sektörlere ve dolayısıyla ekonomik büyümeye katkı sağladığına dair iddialar ve kanıtlar sunulmaktadır. Buna dayalı olarak, bu tezin amacı Türkiye için farklı askeri harcama türlerinin (ekipman, altyapı ve personel) ekonomik büyüme üzerindeki etkisini araştırmaktır. Söz konusu amaç doğrultusunda, üç farklı askeri harcama türünün reel GSYH üzerindeki etkileri 1990-2022 periyodunda ARDL sınır testi aracılığıyla araştırılmıştır. Ayrıca, büyüme teorilerine dayalı olarak sermaye birikimi de ampirik modele bağımsız değişken olarak dahil edilmiş ve yapısal kırılmaya izin veren birim kök testine dayalı olarak edilen kırılma tarihi de modele kukla değişken olarak eklenmiştir. Ampirik analizlerden elde edilen bulgulara göre, Türkiye'de uzun dönemde sermaye birikimi ekonomik büyümeye katkı sağlarken, askeri harcama türleri arasında yalnızca askeri altyapı yatırımlarının ülke ekonomisine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research on the factors on which the phenomenon of economic growth depends is always considered an important research topic in economics. In recent years, claims and evidence have been presented that military expenditures not only serve to meet the defense needs of countries, but also that technology investments made in the military field contribute to other sectors and therefore economic growth with the technological diffusion effect. Based on this, the aim of this thesis is to investigate the impact of different types of military expenditures (equipment, infrastructure and personnel) on economic growth for Turkey. For this purpose, the effects of three different types of military expenditures on real GDP were investigated through the ARDL bounds test in the period 1990-2022. In addition, based on growth theories, capital accumulation was also included in the empirical model as an independent variable, and the break date, based on the unit root test that allows structural break, was also added to the model as a dummy variable. According to the findings obtained from empirical analysis, it has been concluded that while capital accumulation contributes to economic growth in the long term in Turkey, only military infrastructure investments among the types of military expenditures contribute to the country's economy.