Mikrodalga işleminin ahşap yüzey işlemlerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation microwave treatments effects on wood surface processing
- Tez No: 697332
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TURGUT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
MW ile işlem görmüş ladin (Picea abies) ve ıhlamur (Tilia cordata) odunlarına ait numunelerin, vernik ile daha iyi bağ yaptığı ve bu durumun odunların hidrofobik özelliğinin belli şartlarda yükselmesini sağladığı belirlenmiştir. MW işleminin odun yüzeylerinin 4 ile 5 birim arasında daha sert yüzeylerin elde edilmesini sağlamıştır. Her iki oduna ait tüm deneme şartlarında, meyve suyu, süt, limon, ketçap ve kolanın odun yüzeylerini tamamen değiştirdiği, MW işleminin herhangi bir olumlu etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Ladin ve ıhlamur numunelerinin tamamının yüzey temas açı değerlerinin, kontrol örneğinden; ladin için 90s6 ile 90s9, ıhlamur için ise 360t12 ile 180t3 daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Vernik uygulamasından önce uygulanan MW işleminin, dış şartlarda bekletilen ladin odununda, kontrol örneğine göre yüksek derecede renk dayanıklılığı gözlemlenmiştir. MW ile işlem görmüş vernik ile muamele edilmiş her iki odun numunelerinde, kontrol örneğine göre, 4 ile 5 birim arasında daha yüksek sertlik dereceleri gözlemlenmiştir. Her iki odun örneklerinin, maden suyu, zeytinyağı, sirke, mayonez, etanol ve kahveye karşı, MW işleminin 1 ile 2 derece daha yüksek direnç etkisi göstermiştir. Tüm ladin odun örnekleri, kontrol örneğinden 180s60 ile 270s15 daha yüksek temas açı değerleri bulunmuştur. Ihlamur numuneleri için de benzer temas açısı değerleri gözlemlenmiştir. Dış atmosferik şartlarda bekletilen ladin odunu için en düşük toplam renk fark değeri 90P60 örneğinde, ıhlamur için ise, en düşük toplam renk değişim değeri 180T45 numunesinde gözlemlenmiştir. Bu değerler kontrol örneğinden önemli derece düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It was determined that MW-treated spruce (Picea) and linden (Tilia cordata) woods were bonded better with varnish, effects increased hydrophobic properties of samples under certain conditions. The higher hydrophobic properties were observed rather than control samples. Although there was no any close relationship observed between the MW parameters and the surface hardness properties, but the MW irridation of woods provided 4-5 units of harder surfaces for both type wood samplesIn all trial conditions of both woods, fruit juice, milk, lemon, ketchup and cola completely changed the surfaces, MW treatment did not have any positive effect. The surface contact angle values of 90s6 to 90s9 for spruce, and 360t12 to 180t3 for linden, were determined. It was also observed that the MW treatment applied before the varnish application resulted in high degree of color durability, for weathered samples compared to the control samples. Wood samples with MW-treated varnish, 4-5 units higher hardness grades were observed compared to the control sample. Both wood samples showed a higher resistance effect against mineral water, olive oil, vinegar, mayonnaise, ethanol and coffee between 1-2 degrees. All spruce wood samples had higher contact angle values between 180s60 and 270s15 than the control sample. Similar contact angle values were observed for linden samples as well. The lowest total color difference was observed in 90P60 sample for spruce wood stored in external atmospheric conditions, the lowest total color changes was observed in 180T45 sample for linden. These values were determined to be significantly lower than the control sample.