Bir sağlık kurumunda tıbbi atık yönetimi yazılımı geliştirilmesi ve değerlendirilmesi (Aksaray ili örneği)
Development and evaluation of medical waste management software in a health institution (example of Aksaray city)
- Tez No: 697333
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi tıbbı atık yönetimi yerinde değerlendirilmiş ve tıbbı atık yönetim süreçlerinde iş takibinin yapılması, iş gücü kaybının önlenmesi, süreçlerde kullanılan basılı formların ve arşivleme kültürünün ortadan kaldırması için yeni bir yazılım programı geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım hastane çalışanlarının değerlendirilmesine sunulmuştur. Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki yazılımı kullanan ve kullanmayan kişilerden tıbbi atık yönetimi süreçlerini değerlendirmesi istenmiştir. Değerlendirme için 20 ifadeden oluşan veri toplama formu oluşturulmuştur. Veriler yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen sonuçlar; yazılımın atık yönetim süreçlerindeki iş gücünü, işlem süresini ve maliyeti azalttığını ayrıca basılı formlara göre işlemleri, kayıtlara ulaşmayı ve istatiksel rapor almayı kolaylaştırdığı saptanmıştır. Kullanıcılara yapılan değerlendirmede ise; basılı formlara göre yazılımın daha anlaşılabilir olduğu, verilerin güvenliğini artırdığını, tıbbi atık personelinin objektif değerlendirilmesine ve istatistiksel araştırmalar için veri olanağı sağlayabildiği saptanmıştır. Bu sonuçlara dayanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının belirlediği tıbbi atıklar yönetmeliğine göre ülke genelinde tüm sağlık kuruşlarında geliştirilen programın kullanılmasının faydalı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study; Aksaray Training and Research Hospital's medical waste management has been evaluated on site and a new software program has been developed to follow up the medical waste management processes, prevent loss of workforce, and eliminate the printed forms and archiving culture used in the processes. The developed software was presented to the hospital staff for evaluation. People who use and do not use the software in Aksaray Training and Research Hospital were asked to evaluate the medical waste management processes. A data collection form consisting of 20 statements was created for evaluation. Data were collected using face-to-face interview technique. Obtained results; It has been determined that the software reduces the workforce, processing time and cost in waste management processes, and also facilitates transactions, accessing records and obtaining statistical reports compared to printed forms. In the evaluation made to the users; It has been determined that the software is more understandable than the printed forms, increases the security of the data, provides data opportunity for the objective evaluation of the medical waste personnel and for statistical researches. Based on these results, it is considered that it would be beneficial to use the program developed in all health institutions throughout the country according to the medical waste regulation determined by the Ministry of Environment and Urbanization.