Genç yetişkinlerde umut ve sosyal sermaye kavramlarının psikolojik iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between hope, social capital and psychological well-being of young adults
  1. Tez No: 697416
  2. Yazar: SALİHA NUR KEPENEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM DEMİR ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada genç yetişkinlerde umut ve sosyal sermaye kavramlarının psikolojik iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu temel amaç çerçevesinde, genç yetişkinlerin umut, sosyal sermaye ve psikolojik iyi oluşlarının çeşitli değişkenlere göre aralarındaki anlamlı farklılık araştırılmıştır. Bu araştırmada tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışmada kent örneklemi için Isparta ve Tokat illeri, metropol örneklemi için ise İstanbul ilinde yaşayan 20 ile 40 yaş arasında olan genç yetişkin bireylere uygun örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılmıştır. 497 genç yetişkin ile çalışma yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanmış“Kişisel Bilgi Formu”, Sarıçam ve Akın tarafından Türkçeye uyarlanan“Bütünleyici Umut Ölçeği”, Ardahan tarafından Türkçeye uyarlanan“Sosyal Sermaye Ölçeği”ve Türkçe uyarlaması Telef tarafından yapılan“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi için frekans analizi, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; genç yetişkin bireylerin umut, sosyal sermaye ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin kent veya metropol de yaşıyor olmalarına göre anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Sosyal sermaye değişkeninin alt boyutlarından olan komşuluk ilişkisi alt boyutu ile güven- insan alt boyutu, genç yetişkin bireylerin kent de veya metropol de yaşıyor olmalarına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Genç yetişkin bireylerin umut düzeyleri cinsiyet ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılık göstermezken; gelir durumuna, çalışma durumuna ve medenî durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Genç yetişkin bireylerin sosyal sermaye düzeyleri cinsiyet, medenî durum ve eğitim durumuna göre anlamlı farklılık göstermezken; gelir durumuna ve çalışma durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Genç yetişkin bireylerin psikolojik iyi oluş düzeyleri cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermezken; eğitim durumuna, gelir durumuna, çalışma durumuna ve medenî durumuna göre anlamlı farklılık göstermektedir. Korelasyon analizleri sonucunda, sosyal sermaye, umut ve psikolojik iyi oluş arasında pozitif orta düzeyde ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Psikolojik iyi oluş ve umut düzeyi arasında ise pozitif yüksek düzeyde ve anlamlı ilişki bulunmuştur. Yapılan regresyon analizine göre, umut ve sosyal sermaye değişkenleri psikolojik iyi oluş puanlarındaki toplam varyansın %66'sını açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal sermaye, insanların birlikte güçlenerek elde ettikleri manevi destek olarak düşünüldüğünde, kişide umut ve psikiolojik iyi olma halini de beraberinde getirebilmesi oldukça muhtemel bir sonuçtur. Çünkü insanın tek başına birey olmasının yanında yaşam içerisinde toplum desteğine de ihtiyacı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the hope and social capital and psychological well-being of young adults. Within the framework of this main purpose, it was investigated whether the levels of hope, social capital and psychological well-being of young adults differ significantly according to various variables. In this study, the relational survey model, which is a sub-title of the general survey model, was used. In the study to be conducted, young adult individuals between the ages of 20 and 40 living in the provinces of Isparta and Tokat for the urban sample and Istanbul for the metropolitan sample were reached by using the convenient sampling method. Within the scope of the study, 510 individuals were reached, but after the extreme values were cleared, the study continued on 497 individuals.“Personal Information Form”prepared by the researcher as data collection tool in the research,“Integrative Hope Scale”adapted to Turkish by Sarıçam and Akın,“Social Capital Scale”adapted to Turkish by Ardahan and Turkish adaptation by Telef.“Psychological Well-Being Scale”was used. Frequency analysis, independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and multiple regression analysis were used to analyze the data. According to the results obtained from the research; there is no significant difference in the levels of hope, social capital and psychological well-being of young adults according to whether they live in a city or a metropolitan area. Neighborhood relationship and trust-human sub-dimensions, which are social capital sub-dimensions, differed significantly according to whether they live in a city or a metropolitan area. While the hope levels of young adults did not differ significantly according to gender and educational status. It differed significantly according to income status, employment status and marital status. While social capital levels of young adults did not differ significantly according to gender, marital status and educational status; it differed significantly according to income and employment status. While the psychological well-being levels of young adults did not differ significantly according to the gender variable; it differed significantly according to educational status, income status, employment status and marital status. As a result of the correlation analysis, a positive, moderate and significant relationship was found between social capital, hope and psychological well-being. A positive, high and significant relationship was found between psychological well-being and hope. As a result of the regression analysis, it was concluded that hope and social capital variables explained 66% of the total variance in psychological well-being scores.