Fen bilgisi öğretmen adaylarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları: Aksaray Üniversitesi örneği
Healthy lifestyle behavior of candidates of natural sciences: Aksaray University example
- Tez No: 697417
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada Fen bilimleri öğretim programındaki sağlıklı yaşam konularını anlatacak fen bilgisi öğretmen adaylarının, sağlıklı yaşam biçimlerinin tespiti ile farkındalık oluşturulması amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra sağlıklı yaşam biçimi davranışları açısından lisans öğretim programlarında sağlık dersleri alan hemşirelik ve beden eğitimi öğretmen adayları da araştırmaya dâhil edilerek bu lisans programları arası karşılaştırma yapılmıştır. Araştırmaya 2018-2019 eğitim-öğretim yılında bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 501 öğrenci katılmıştır. Araştırma, nicel yöntem ile yapılmıştır ve betimsel tarama modelindedir. Veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan yapılandırılmış anket kullanılmıştır. Birinci bölüm demografik özelliklerin tespit edildiği soruları, ikinci bölüm ise Walker ve arkadaşları tarafından 1987 yılında geliştirilmiş olan Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II sorularını içermektedir. Verilerin analizinde SPSS kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma gibi betimsel istatistikler, çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının orta düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeninde, fiziksel aktivite ve egzersiz alt boyutunda erkekler, kişilerarası etkileşimde kadınlar lehine, sınıf düzeyi değişkeninde bir üst sınıf öğrencileri lehine, konaklanan yer değişkeninde evde kalanlar lehine anlamlı düzeyde farklılık olduğu tespit edilmiştir. Öğrenim görülen program değişkeni açısından da farklı alt boyutlarda anlamlı farklılıkların olduğu gözlemlenmiştir Sonuç olarak; bazı demografik değişkenlerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları üzerinde belirleyici olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to raise awareness by identifying healthy lifestyles of science teacher candidates who will explain the healthy life topics in the science curriculum. In addition, nursing and physical education teacher candidates who take health courses in undergraduate education programs in terms of healthy lifestyle behaviors were included in the research and a comparison was made between these undergraduate programs. 501 students studying at a state university in the 2018-2019 academic year participated in the research. The research was carried out with the quantitative method and is in the descriptive survey model. A structured questionnaire consisting of two parts was used as a data collection tool. The first part includes the questions about demographic characteristics, and the second part includes the questions of the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II, which was developed by Walker et al. in 1987. SPSS was used in the analysis of the data. Descriptive statistics such as percentage, frequency, mean and standard deviation, and multivariate analysis of variance (MANOVA) were used to evaluate the data. According to the research results; It was determined that the healthy lifestyle behaviors of the participants were at a moderate level. In the gender variable, there was a significant difference in favor of men in the physical activity and exercise sub-dimension, in favor of women in interpersonal interaction, in favor of upper-class students in the grade level variable, and in favor of those staying at home in the variable of accommodation. It has been observed that there are significant differences in different sub-dimensions in terms of the program variable studied. It has been determined that some demographic variables are determinative on healthy lifestyle behaviors.