Determinants of dividend policy for selected African countries
Seçilmiş Afrika ülkeleri için temettü politikasının belirlileri
- Tez No: 697436
- Danışmanlar: PROF. SERKAN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışma, Afrika'da seçilen bazı borsalarda, yani Nijerya, Güney Afrika ve Mısır'da, firmaların temettü politikasını belirleyen faktörleri, 2005'ten 2019'a kadar olan yıllık verileri kullanarak incelemektedir. Bu çalışmanın sonuçları, Afrika'daki temettü politikasının bir bütün olarak somutluk, karlılık, kaldıraç, büyüme fırsatları, yaşı ve firmalarının büyüklüğü ile belirlendiği desteklemektedir. Temettü oynaklığının Afrika'daki temettü üzerinde önemsiz bir etki yarattığı görülüyor. Bilhassa çalışma, Nijerya'da somutluk ve kaldıraç ve temettü oynaklığının temettülerin önemli belirleyicileri olmadığını gösterdi. Güney Afrika'da kârlılık, temettü oynaklığı ve yaş önemli değilken, temettü oynaklığı, karlılık, kaldıraç ve yaş, Mısır'daki temettülerin önemli belirleyicileri de değildir. Elde edilen bulgulara dayalı olarak çalışma, seçilen ülkelerdeki firmaların yatırımcılara temettü ödeme kararını belirleyen en önemli faktörlerin büyüme fırsatları ve büyüklükleri olduğu sonucunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the factors that determine the dividend policy of firms in some selected stock markets in Africa, namely Nigeria, South Africa and Egypt using yearly data from 2005 to 2019. This study supports that dividend policy in Africa is determined by tangibility, profitability, leverage, growth opportunities, age, and size of the firms. Dividend volatility is shown to exert an insignificant effect on dividends in Africa. Specifically, the study showed that tangibility and leverage and dividend volatility are not important determinants of dividends in Nigeria. Profitability, dividend volatility and age are not important in determining dividends in South Africa. While dividend volatility, profitability, leverage, and age are not important determinants of dividends in Egypt. Based on the findings, the study supports the conclusion that growth opportunities and sizes are the most significant factors that determine the decision of firms to pay a dividend to investors in the selected countries.