Slow food algısının ölçülmesi ve yerel gıda alımına etkisi: Gökçeada örneği
Measuring slow food perception and its effect on local food intake: A case of Gökçeada
  1. Tez No: 697443
  2. Yazar: SAMET MISIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın konusu, Cittaslow markasına sahip Gökçeada örnekleminde Slow Food algısının seviyesinin belirlenmesi ve Gökçeada'da yer alan yöreye özgü gastronomik değere sahip yerel ürünlerinin tespiti, bu yerel ürünlerin sunulduğu mevcut yöresel ürünlerin üretim ve satış yerlerinin ayrıntılı belirlenmesi ile Slow Food algısının bu ürünlerin satın alınmasına ne oranda katkı sağladığını ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın problemi; Yavaş Yemek algısının Gökçeada'daki boyutu nedir ve yerel gıda alımını olumlu ve olumsuz yönlerden nasıl etkilemektedir? Araştırmanın evrenini Gökçeada ilçesinde ikamet eden, yerel halk oluşturmaktadır. Bu çalışmada da %5'lik hata payına göre örneklem büyüklüğü Gökçeada ilçesi için 400 kişi olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında; Sağlıklı Beslenme Tutum Ölçeği ve Yerel Gıda Tüketme Eğilimi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında da 400 kişi ile anket gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ayrıca, katılımcıların yaşları ve medeni durumları incelenmiştir. En fazla katılım %46 ile 20-29 yaş aralığındadır ve %56 ile bekar katılımcılar çoğunluktadır. Slow Food tercih etme yaşa bağlı olarak değişmektedir. Genç nüfusun slow food tercih etme pozitif katılım oranları daha yüksektir. Slow Food tercih etme medeni duruma bağlıdır. Evlilerin, bekarlardan daha az Slow Food tercih ettiği belirlenmiştir. Yapılan Ki-kare analizi sonuçlarına göre; çalışma değişkeni, gelir durumu, eğitim durumu ve cinsiyet faktörü Slow Food tüketiminde etkili parametreler değildir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to determine the level of Slow Food perception in the sample of Gökçeada, which has the Cittaslow brand, and to determine the local products with gastronomic value specific to the region, to determine in detail the production and sales places of the existing local products where these local products are offered, and to determine how the Slow Food perception affects the purchase of these products to demonstrate its contribution. The problem of the research; What is the dimension of Slow Food perception in Gökçeada, and how does it affect local food intake in positive and negative ways? The population of the research consists of the local people residing in Gökçeada district. In this study, the sample size was determined as 400 people for Gökçeada, according to a 5% margin of error. In the collection of data, Healthy Eating Attitude Scale and Local Food Consumption Tendency Scale were used. Within the scope of the research, a survey was conducted with 400 people. The obtained data were analyzed using the SPSS program. In the study, the ages and marital status of the participants were examined. The highest participation is in the age range of 20-29 with 46% and single participants are in the majority with 56%. Preferring slow food depends on age. The positive participation rates of the young population to prefer slow food are higher. Choosing slow food depends on marital status. Married people prefer slow food less than singles. According to the results of the Chi-square analysis, working variable, income status, education status and gender are not effective parameters in slow food consumption.