حجاب المرأة في مالي وتحليله الفقهي منطقة 'جاهنو' نموذجا
Mali Cahunu bölgesi örneğinde kadının tesettürü fıkhî delileri ve tahlili
  1. Tez No: 697454
  2. Yazar: SEYBOU DRAME
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, Afrika kıtası ülkelerinden biri olan“Mali devletinde Cahunu Bölgesi Örneği Kadının Tesettürü, Fıkhî delilleri ve Tahlilleri”konusu esas alınarak hazırlanmıştır. Giriş bölümünde konunun tercih sebepleri, önemi, hedefleri, zorlukları ile araştırmada takip edilen yöntemler, konunun sınırları ve konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmalar ele alınmıştır. Birinci Bölümde, Hicab kavrmının sözlük ve ıstılah anlamları, tesettür çeşitleri tesettürle ilgili deliller, esaslar ve şeri hükümler incelenmiştir. İkinci Bölümde Mali Devleti Cahunu bölgesi ile ilgili bilgiler ve tahlillere yer verilip bölgede tesettür gerçeği ve fıkhi değerlendirmelere yer verilmiştir. Aynı bölümde Mali Cahunu bölgesindeki tesettür meselelerini; tarihini, yaşadığı ve aştığı farklı dönemleri, yayılmasına ilişkin önemli sebepleri, uygulaması sırasında yapılan hataları bölgede tesettür şekkilleri incelenerek İslam Hukukundaki örtünme hükümleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç kısmında şerî çeşitli delillere tesettürün dayandığı, konuda İslam âlimlerin ihtilafta bulunmamaları, tesettürün önemli maksadı İslam'ın toplumda kadının rolüne önem vermesi tezin vardığı önemli sonuçlarından olduğu açıklanmıştır. Mali'nin Cahunu bölgesinin müslümanların tesettür ile ilişkisinin Gana imparatorluğuna uzandığı, uygulama konusunda örf ve âdet, aile hayatı tarzının etkisi olduğu, bölgede tesettürün yayılmasına ilişkin din eğitimin ve özellikle kadın medreselerin büyük etkiye sahip olması çalışmanın elde ettiği diğer önemli sonuçlarıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis, on the one hand, aims to discuss the truth, types, criteria, rulings, and different views of scholars on the subject of veiling in Islamic law regarding Muslim women. On the other hand, the veiling issues in the Jahounou region of the Republic of Mali; It examined its history, the different periods in which it lived and passed, the most effective reasons for the publication of the veil in the region, the mistakes made by women during the practice, and the veiling styles in the region and compared them with the provisions of veiling in Islamic law. The most important conclusions reached by the first part of the thesis that veiling is a sharia issue with various evidences, that Islamic scholars do not disagree about its ruling, and that the purpose of veiling is to give importance to the role of women in society. The results of the other part of the thesis are that the relationship between the Muslims of Jahounou region of Mali and the hijab extends to the Ghana Empire, the customs and the family life style have an effect on the practice, and the religious education and especially the women's madrasas have a great role in the spread of the veil in the region