منهج الشيخ أحمد مصطفى المراغي في تفسيره (تفسير المراغي) آيات الحجاب أنموذج
Ahmed Mustafa el-Maraghi'nin Tafsir el-Maraghi adlı eserinde hicap ayetlerini yorumlamadaki yaklaşımı bir örnek olarak
- Tez No: 994850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SIDDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Ahmed Mustafa el-Meraği'nin Tefsirü'l-Meraği adlı eserindeki tefsir yöntemini, özellikle hicap ayetlerini örnek alarak incelemektedir. Çalışmanın amacı, el-Meraği'nin ilmî kişiliğini şekillendiren unsurları, tefsir yönteminin özelliklerini ve onu klasik ve modern müfessirlerden ayıran yönlerini ortaya koymaktır. Araştırmada betimsel-analitik ve tümevarım yöntemleri kullanılmış, el-Meraği'nin rivayet tefsiri ile aklî tefsiri nasıl birleştirdiği ve sosyal, ahlakî ve eğitsel boyutlara nasıl vurgu yaptığı analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, el-Meraği'nin tefsiri açık ve anlaşılır bir üsluba sahip olup, toplumsal gerçekliklerle bağlantı kuran ıslahçı bir yöneliş göstermektedir. Hicap ayetlerine getirdiği yorum, dilsel analiz ile ahlakî ve sosyal hedefleri dengeleyen bir yaklaşımı yansıtmaktadır. Dolayısıyla Tefsirü'l-Meraği, klasik miras ile modern ihtiyaçları birleştiren önemli bir çağdaş tefsir çalışması olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the exegetical methodology of Sheikh Ahmad Mustafa al-Maraghi in his Tafsir al-Maraghi, with special reference to the verses on hijab as a case study. The study seeks to highlight the factors that shaped al-Maraghi's scholarly personality, his exegetical approach, and the distinctive features that differentiate his interpretation from both classical and modern exegetes. Employing descriptive-analytical and inductive methods, the research analyzes how al-Maraghi combined the transmitted tradition (al-tafsir bi al-ma'thur) with rational reflection (al-tafsir bi al-ra'y), while emphasizing social, ethical, and educational dimensions. The findings reveal that al-Maraghi's tafsir is characterized by simplicity of language, clarity of style, and a reformist orientation that connects Qur'anic guidance with contemporary social realities. His interpretation of the hijab verses demonstrates a balanced approach that integrates linguistic, moral, and societal aspects, while avoiding excessive juridical disputes. Consequently, Tafsir al-Maraghi stands as a significant modern contribution to Qur'anic exegesis, bridging classical heritage with the needs of the modern Muslim community.