Intersectional analysis of critical Queer subjectivities in the case of Turkey
Türkiye örneğinde kritik Queer öznelliğin kesişimsel analizi
  1. Tez No: 697455
  2. Yazar: EZGİ BORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 326
Özet
Toplumsal hareketleri otoriter meşru değer ve normalara meydan okumaları ve onları yıkmaları sebebiyle değişimin eleştirel aktörleri olarak ele alan, kuir bireyleri de günümüzün eleştirel politik özneleri olarak ele alan bu tez, kuir öznelerin normatif yapısal bir kısıtlama olarak sınıf habitusuna karşı eleştirel yıkıcı failliğini kesişimsel perspektiften araştırıyor ve tartışıyor. Çalışma, Türkiye'deki kuir öznelerin cinsiyet, cinsellik, sınıf, etnisite ve din gibi çoklu faktörlerin kesişimini nasıl deneyimlediklerini analiz ediyor. Türkiye'deki kuir öznelerin kesişimselliğin bileşenlerini ne ölçüde gösterdiklerini araştırıyor. Bu çalışma temel olarak Bourdieu'nün sınıf habitusunu, Butler'ın eleştirel kuir performatifliğine karşı sorgulanamaz bir normatif kısıtlama ve yapısal bir sınır olarak tartışmaktadır. Başka bir deyişle, Bourdieu ve Butler, postyapısalcılığın konstrüktivist-yapısalcılıkla karşılaştırılması açısından birbirleriyle ilişkili olarak tartışılmaktadır. Ve tez iki tür habitus önermektedir; eleştirel ve muhafazakâr. Çalışma, eleştirel öznelliği gerçekleştirmenin ön koşulunun eleştirel habitus sergilemek olduğunu savunmaktadır. Başka bir deyişle, LGBTQ öznelerine atfedilen eleştirel failliğin eleştirel habitus gerektirdiği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Considering the social movements as critical agents of change through challenging and subverting the authoritative legitimate values and norms by creating new subjectivities, and queer subjects as todays critical political agents, this thesis researches and discusses critical subversive agency of queer subjects against the class habitus as the normative structural constraint, from an intersectional perspective. The study analyses how queer subjects in Turkey experience the intersection of gender, sexuality, class, ethnicity and religion. The extent to which queer subjects in Turkey show the components of intersectionality is investigated. The study mainly discusses class habitus of Bourdieu as an unquestioned normative constraint and structural limit against the critical queer performativity of Butler. In other words, Bourdieu and Butler are argued in relation to one another in terms of opposing post-structuralism to constructivist structuralism. And the thesis suggests two types of habitus; critical and conservative. The study argues that the precondition of performing critical subjectivity is exhibiting critical habitus. In other words, it is claimed that the critical agency attributed to LGBTQ subjects requires critical habitus.