Kültürel mirasın aktarımında görsel sanatlar dersinin yeri ve önemi
The role and importance of visual arts course on transfer of cultural heritage
  1. Tez No: 697468
  2. Yazar: NURAY ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geçmiş nesillerin sahip oldukları bilgi ve deneyimleri kendinden sonraki nesillere aktarmada eğitim önemli bir rol üstlenmektedir. Günümüzde kültürel mirasın eğitim alanında güncel bir konu haline geldiği ve miras aktarımının pek çok araştırmacı tarafından incelendiği görülmektedir. Bu duruma karşın görsel sanatlar eğitimi ile kültürel miras aktarımını ilişkilendiren az sayıda çalışmanın var olduğu görülmektedir. Bu durumla ilişkili olarak araştırmanın amacı;“kültürel mirasın aktarımında görsel sanatlar dersinin yeri ve önemini incelemek”şeklinde ifade edilmiştir. Nitel araştırma yaklaşımının benimsendiği bu araştırmada, görsel sanatlar eğitimine yönelik düşünceler ile görsel sanatlar dersi öğretim programı incelenmiştir. Kültürü şekillendiren unsurlar aynı zamanda sanatın da şekillenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu noktada, kültürel ve sanatsal unsurların toplumların ortak mirasını oluşturduğu söylenebilir. Bu araştırmada, kültürel mirasın aktarımında eğitim ve görsel sanatlar eğitimi konularına odaklanılmıştır. Görsel sanatlar dersi; görsel iletişim ve biçimlendirme, kültürel miras, sanat eleştirisi ve estetik alanlarını kapsayan bir derstir. Bu anlamda görsel sanatlar dersi başlı başına sanatsal bir amaç olarak düşünülürken diğer taraftan farklı kavramların öğretiminde araç olarak da görülebilmektedir. Görsel sanatlar dersi öğretim programında kültürel miras alanı ile ilgili 34 kazanım yer almaktadır. Bu kazanımlarla, sanatçı, eser, müze, tarih vb. konularda çeşitli bilgilerin aktarılması amaçlanmaktadır. Görsel sanatlar eğitimi ile kültürel miras kavramlarını ilişkilendirerek inceleyen bu araştırma, görsel sanatlar dersinin içeriğini ve program özelliklerini incelemek isteyen kişilerin yararlanabileceği bir kaynaktır.
Özet (Çeviri)
Education has an important role in transferring the knowledge and experiences of the past generations to the next generations. Today, it is seen that cultural heritage has become a current issue in the field of education and trasfering heritage has been examined by many researchers. Despite this situation, it is seen that there are few studies that associate visual arts education with cultural heritage transfer. In relation to this situation, the aim of the research is expressed as“to examine the place and importance of visual arts course in the transfer of cultural heritage”. In this research, in which the qualitative research approach was adopted, the thoughts on visual arts education and the visual arts course curriculum were examined. The elements that shape culture also have an important role in shaping art. At this point, it can be said that cultural and artistic elements constitute the common heritage of societies. This research focuses on education and visual arts education in the transfer of cultural heritage. Visual arts course covers the fields of visual communication and shaping, cultural heritage, art criticism and aesthetics. In this sense, while the visual arts course is considered as an artistic goal in itself, it can also be seen as a tool in the teaching of different concepts. There are 34 acquisitions related to the field of cultural heritage in the visual arts course curriculum. It is aimed to convey various information on the subjects such as artists, works, museums, history, etc. with these acquisitions. This research, which examines the visual arts education by associating the concepts of cultural heritage, is a resource that can be used by those who want to examine the content and curriculum of the visual arts course.