Hemşirelerin duygusal okuryazarlık, bakım davranışları ve aile rol performansı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between nurses' emotional literacy, care behaviors and family role performance levels
  1. Tez No: 697467
  2. Yazar: BERRE ÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN KULAKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelerin duygusal okuryazarlık becerileri, bakım davranışları ve aile içindeki rol performansları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Bu çalışma kesitsel ve ilişkisel araştırma ilkelerine uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Ordu Ünye Devlet Hastanesi'nde çalışan 205 hemşire oluşturmuş olup, örneklem seçimine gidilmemiş, evrenin ise tamamına ulaşılmıştır. Veriler istatistiksel ölçüm araçları ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin Aile Rol Performans Ölçeği (33.26), Bakım Davranışları Ölçeği-24 (124.67) puan ortalamaları yüksek, Duygusal Okuryazarlık Ölçeği puan ortalaması (124.07) ortalamanın üzerinde bulunmuştur. Aile Rol Performans Ölçeği (ARPÖ)'nde medeni durum; Bakım Davranışları Ölçeği (BDÖ-24)'nde yaş, medeni durum, çalışma yılı, aile tipi; Duygusal Okuryazarlık Ölçeği (DOYÖ)'nde ise medeni durum ile ölçek genel ve/veya alt gruplarında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to evaluate the relationship between nurses' emotional literacy skills, caring behaviors and role performances in the family. Materials and Methods: This study was carried out in accordance with cross-sectional and relational research principles. The universe of the study consisted of 205 nurses working in Ordu Unye State Hospital, no sample selection was made, but the entire population was reached. The data were evaluated using statistical measurement tools. Results: The mean scores of the Nurses' Family Role Performance Scale (33.26), Care Behaviors Scale-24 (124.67) were high, and the mean score of the Emotional Literacy Scale (124.07) was higher than the average. Marital status in Family Role Performance Scale (ARPÖ); In the Care Behaviors Scale-24 (BDÖ-24), age, marital status, working year, family type; A statistically significant relationship was found with marital status in the general and/or subgroups of the scale in the Emotional Literacy Scale (DOYÖ).