Enis Batur'un romanları üzerine bir inceleme
A study of Enis Batur's novels
  1. Tez No: 697484
  2. Yazar: REYHAN KALKAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Post modern edebiyatın ortaya koyduğu ürünler arasında Enis Batur'un eserleri paradoks bir ilişkinin içinde yer almaktadır. Bu girift ilişkiyi ele almak ve akademik dünyaya fayda sağlamak amaçlanmıştır. Yazarın romancı kimliğini hayatı ve sanatı ikileminde ortaya koyulmuştur. Bu nedenle tema, zaman, mekân kişi ve anlatım teknikleri çalışmada ön planda tutulmaktadır. Enis Batur'un romanları, Türk edebiyatında post modern çizginin ileri taşınmasında oldukça önemli noktadır. Özellikle 21.yüzyıl gerçekliğinde yazarı anlamak bu dönem insanını da anlamak olacaktır. Çalışmanın amacı, romanları üzerinde çalışma olmayan bu yazarı gün yüzüne çıkarmak ve akademik dünyada yeni bilgi alanı ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Among the products revealed by post modern literature, Enis Batur's Works are in a paradoxical relationship. It is aimed to address this intricate relationship and benefit the academic world. The novelist identity of the author is laid out in the dilemma of life and art. For this reason, theme, time, space person and narrative technigues are prioritized in the study. Enis Batur's novels are a very important point in the advancement of the post-modern line in Turkish literature. Especially in the reality of the 21 st century, understanding the author will be to understand the people of this period. The aim of the study is to unearth this author, whose novels are not working, and to reveal a new field of knowledge in the academic world.