Samsun ilinde süs bitkileri yetiştiricilerinin sosyoekonomik özellikleri, sorunları ve çözüm önerileri
Socioeconomic characteristics, problems and solution suggestions of ornamental plant growers in Samsun province
- Tez No: 697485
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez; Samsun ilinde süs bitkileri yetiştiriciliği yapan işletmelerin sorunlarını ortaya koymak ve bu sorunlara uygun çözüm önerileri bulmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini, tam sayım yöntemine göre süs bitkileri üretim ve pazarlaması yapan ve sadece pazarlama yapan işletmelerle Samsun iline bağlı 6 ilçede bulunan 55 işletme ile yüz yüze görüşülerek anket çalışması ile elde edilen veriler oluşturulmuştur. Veriler Ekim-Kasım 2020 döneminde toplanmıştır. Araştırmada veri analizinde seçilen yöntemler araştırma amaçları doğrultusunda belirlenmiştir. Bu amaçla üretim ve pazarlama yapan işletmeler ile sadece pazarlama yapan işletmeler arasında sosyoekonomik özellikleri ve işletme özellikleri arasında herhangi bir farklılık olup olmadığı Fisher testi ve Ki-Kare testi ile kontrol edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, süs bitkileri sektöründe faaliyet gösteren katılımcıların ortalama yaşı %42.6, işletme yaşı ortalaması 14.5'tir. İşletmeler %92.7 oranında şahıs işletmesidir. İşletmelerin ağırlıklı olarak faaliyet gösterme durumu %69.1 iç mekan, %50.9 dış mekan, %50.9 kesme çiçektir. İşletmelerin süs bitkileri sektöründe karşılaştıkları sorunlar %67.3 işgücü temini sorunu, %45.5 enerji sorunudur. En önemli pazarlama problemi beşli Likert ölçeğine göre ölçülen ve ortalaması 4.45 olarak bulunan üretim maliyetinin fazla olmasıdır. İşletmeciler sektöre ilişkin güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları, tehditleri söyleyerek mevcut durumun ortaya konulması ve stratejiler geliştirilmesine olanak sağlanması açısından SWOT Analizi Yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmada uygulanan Fisher ve Ki-Kare testi sonuçlarına göre üretim ve pazarlama yapan işletmelerle sadece pazarlama yapan işletmeler arasında sosyoekonomik açıdan herhangi bir farklılık görülmemiştir fakat işletme özellikleri olarak bakıldığında arazi varlığı, işletmelerin ağırlıklı olarak faaliyet gösterme durumu, kullanılan alan bilgileri farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis; It was carried out in order to reveal the problems of the enterprises that grow ornamental plants in Samsun and to find suitable solutions for these problems. The material of the research was formed by face-to-face interviews with enterprises that produce and market ornamental plants according to the full census method and only do marketing, and 55 enterprises in 6 districts of Samsun province, and the data obtained by the survey study. Data were collected in the period of OctoberNovember 2020. The methods chosen in data analysis in the research were determined in line with the research objectives. For this purpose, it was checked by Fisher test and chi-square test whether there is any difference between the socioeconomic characteristics and business characteristics between the companies engaged in production and marketing and those that only do marketing. According to the research findings, the average age of the participants operating in the ornamental plants sector is 42.6% and the average age of the enterprise is 14.5%. Businesses are 92.7% sole proprietorships. Predominantly operating status of businesses is 69.1% indoor, 50.9% outdoor, 50.9% cut flower. The problems faced by the enterprises in the ornamental plants sector are 67.3% labor supply problem, 45.5% energy problem. The most important marketing problems are the high production cost with an average of 4.45. The operators were analyzed with the SWOT Analysis Method in order to reveal the current situation and develop strategies by stating the strengths and weaknesses, opportunities and threats related to the sector. According to the results of the Fisher and Chi-Square test applied in the research, no socioeconomic difference was observed between the companies engaged in production and marketing and those engaged in marketing only, but when it is considered as business characteristics, the land presence, the predominantly operating status of the enterprises, the field information used differ.