COVID-19 salgını sürecinde yaygınlaşan uzaktan çalışma modelinin performansa etkisinde COVID-19'a yakalanma korkusunun ara değişken rolü
Intermediate variable role of fearing COVID-19 in the performance of the remote operating model that is widely widespread in the performance of COVID-19
  1. Tez No: 697489
  2. Yazar: SONGÜL ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN KALMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Uzaktan çalışma modeli Covid-19 süreci öncesinde çalışanlara sunulan bir seçenek, çalışanlar için ise bir ayrıcalık iken ilk defa salgın süreciyle mecburi olarak uygulanan bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma; Covid-19 salgını sürecinde yaygınlaşan uzaktan çalışma modelinin dört boyutunun performans üzerindeki etkisi ve bu etkide Covid-19'a yakalanma korkusunun ara değişken rolünün olup olmadığını belirlemeyi amaçlamıştır. Söz konusu değişkenler arasındaki ilişki; faktör analizleri, korelasyon ve regresyon gibi istatistiksel yöntemlerle ortaya konulmuştur. Araştırmanın örneklemini; bir sağlık grubunun anlaşmalı olduğu sigortalar, bankalar ve diğer hizmet sektörü çalışanları olmak üzere bu süreçte uzaktan çalışan 253 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verileri SPSS 22 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; uzaktan çalışma modelinin dört boyutunun da performans üzerinde pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu, uzaktan çalışma modelinin iki boyutunun Covid-19'a yakalanma korkusu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Covid-19'a yakalanma korkusunun performans üzerinde anlamlı bir etki yaratmadığı tespit edilmiştir (p=0,411; p>0,05). Bu nedenle aracılık etkisini ölçmeye yönelik yapılan regresyon analizinde Covid-19'a yakalanma korkusunun da ara değişken olarak rol üstlenmediği tespit edilmiştir (p=0,480; p>0,05). Çalışmanın bir diğer sonucu olarak da; Covid-19'a yakalanma korkusunun en çok kadınlarda görüldüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the remote working model was an option offered to the employees before the Covid-19 process and a privilege for the employees, it is a mandatory application for the first time in the epidemic process. This study; has aimed to determine the effect of four dimensions of the remote working model, which became widespread during the Covid-19 epidemic, on performance and whether the fear of catching Covid-19 has a moderator role in this effect. The relationship between these variables has been revealed by statistical methods such as factor analysis, correlation and regression. The sample of the study consists of 253 people working remotely in this process, including insurances, banks and other service sector employees with whom a health group has contracted. Research data were analyzed using SPSS 22 package program. As a result of the study; it has been determined that all four dimensions of the remote working model have a significant positive effect on the performance, and the two dimensions of the remote working model have a significant effect on the fear of catching Covid-19. It was determined that the fear of catching Covid-19 did not have a significant effect on performance (p=0.411; p>0,05). For this reason, in the regression analysis to measure the mediation effect, it was determined that the fear of catching Covid-19 did not play a role as an intervening variable (p=0.480; p>0,05). As another result of the study; It has been determined that the fear of catching Covid-19 is mostly seen in women.